Εξαιρετικός ο Σβόντομπα στην Πράγα

Ο Πετρ Σβόμποντα απέδειξε ότι παραμένει ένας μεγάλος αθλητής και μπροστά στους συμπατριώτες του στο μίτινγκ της Πράγας σημείωσε νέο ρεκόρ Τσεχίας στα 110μ εμπόδια με 13.27. Ο Σβόμποντα, που ήταν 6ος πέρυσι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Βερολίνου, βελτίωσε το δικό του προηγούμενο εθνικό ρεκόρ κατά 2 εκατοστά (το είχε από το 2008).

"Είχα μια καλή εκκίνηση, κάτι που χρειαζόμουν. Με βοήθησε πολύ και η πίεση του Αμερικανού Ράιαν Ουίλσον που τερμάτισε 2ος με διαφορά ενός εκατοστού", δήλωσε ο Σβόμποντα μετά τον αγώνα του. Στην 3η θέση τερμάτισε ο Λετονός παλιός παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων,

Στάνισλαβ Όλιγιαρς, με 13.41, που είναι και η καλύτερη επίδοσή του τα δύο τελευταία χρόνια.

Ακόμη μία τσέχα αθλήτρια που τα πήγε καλά στο μίτινγκ, αλλά στα χαμηλά εμπόδια, ήταν η Σουζάνα Χεϊνοβα που τερμάτισε σε 54.68. Στη Ρώμη έκανε εθνικό ρεκόρ με 54.13 που είναι και η 2η καλύτερη επίδοση στην Ευρώπη για το 2010 και βέβαια είναι από τα φαβορί για να ανεβεί στο βάθρο των νικητών στ