Έβδομη η Αραούζου στα 10χλμ. στο Ευρωπαϊκό

Η πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης στη μαραθώνια κολύμβηση, Κέλυ Αραούζου τερμάτισε στην έβδομη θέση στα 10χλμ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Πιομπίνο.Η Κέλυ Αραούζου δεν κατάφερε να διεκδικήσει μετάλλιο στα 10 χιλιόμετρα μαραθώνιας κολύμβησης στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Πιομπίνο της Ιταλίας.Η πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης τερμάτισε στην έβδομη θέση με χρόνο δύο ώρες, 12 λεπτά και 35.5 δευτερόλεπτα.Την Πέμπτη (13/9) διεξάγεται το ομαδικό αγώνισμα των πέντε χιλιομέτρων με τη συμμετοχή των Καλαφάτη, Αρνιακού και της Αραούζου.Πρωταθλήτρια Ευρώπης στα 10χλμ. αναδείχθηκε η Ιταλίδα Μαρτίνα Γκριμάλντι με δύο ώρες 12 λεπτά και 23.3 δευτερόλεπτα. Στο βάθρο την πλαισίωσαν η Γερμανίδα Άνχελα Μάουρερ και η Τσέχα Γιάνα Πετσάροβα.