Εστω και δύσκολα η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-2 της Χετάφε, σε ένα ματς που πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Κακά

01:12 4/1/2011 - Πηγή: Sport.gr
Αν και δυσκολεύτηκε, η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το Κολισέουμ Αλφόνσο Πέρεθ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επικράτησε με 3-2 της συμπολίτισσας Χετάφε και διατηρήθηκε στο -2 από την κορυφή και την Μπαρτσελόνα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα είναι η μεγάλη επιστροφή του Κακά για τους μερένχες, με τον βραζιλιάνο άσο να αγωνίζεται για πρώτη φορά με την φανέλα της Ρεάλ ύστερα από τον περασμένο Μάιο. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την βασίλισσα, που άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό. Ο Μανέ κράτησε από την φανέλα τον
Ντι Μαρία και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κριστιάνο Ρονάλντο, γράφοντας το 1-0. Οκτώ λεπτά αργότερα η Ρεάλ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Ντι Μαρία να δημιουργεί και τον Οζίλ να ολοκληρώνει την φάση στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κοντίνα.Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι στο 28ο λεπτό, όταν ο Παρέχο με πολύ ωραία ενέργεια πέρασε την άμυνα της Ρεάλ και με ένα δυνατό πλασέ μείσε σε 1-2, αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μ