Εσπασε την κατάρα ο Αρης

21:28 3/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Μανουέλ Μασάδο παρέταξε τον Αρη με τον Βελλίδη κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Νέτο, αριστερά τον Μίσελ και στον κέντρο της άμυνας τους Λαζαρίδη και Σανκαρέ. Αμυντικά χαφ ήταν οι Παπαζαχαρίας, Παπαστεριανός, αριστερά ο Καπετάνος, δεξιά ο Καστίγιο και ο Ουμπίντες πίσω από τον προωθημένο Τριανταφυλλάκο.Ο Νίκος Κωστένογλου παρέταξε την ΑΕΚ με τον Αραμπατζή κάτω από τα δοκάρια, δεξιά τον Γεωργέα, αριστερά τον Καράμπελα και στο κέντρο της άμυνας τους Δέλλα και Κοντοέ. Στα χαφ
ξεκίνησαν οι Μάκος και Καφές, δεξιά ο Σιαλμάς, αριστερά ο Λεονάρντο και πίσω από τον προωθημένο Λυμπερόπουλο ο Βάργκας.Ο Αρης απείλησε πρώτος με δυνατό σουτ του Νέτο που έφυγε ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Αραμπατζή στο 3ο λεπτό, όμως η ΑΕΚ πήρε στη συνέχεια τα ηνία του αγώνα και κυριάρχησε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει με πρωταγωνιστή τους Λεονάρντο (8'), Λυμπερόπουλο (10', 12'), Σιαλμά (19') και Μάκο (35'), ωστόσο το 0-0 παρέμεινε.Με την έναρξη της επανάληψης οι δύο προπονήτές προχώρησαν σε αλλάγες. Ο Μασάδο πέρασε Φατί και Ακόστα αντί των Παπαστεριανού και Τριανταφυλλάκου, ενώ ο Κωστένογλου απέσυρε τον Λυμπερόπουλο που τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και πέρασε στη θέση του τον Μπέλεκ στην κορυφή της επίθεσης.Ο Αρης πατούσε καλύτερα στο δεύτερο μέρος από την ΑΕΚ, όμως δεν είχε τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Ενωσης. Στον αντίποδα, η ΑΕΚ είχε μια... υποψία ευκαιρίας στο 67', όταν ο Λεονάρντο σέντραρε για τον Μπέλεκ, όμως ο Σανκαρέ έβαλε την προβολή και αποσόβησε τον κίνδυνο. Ο Μασάδο έριξε στη μάχη και τον Γιαννιώτα αντί του Καπετάνου, ενώ ο Κωστένογλου έβαλε τον Λαγό αντί του Λεονάρντο.Οι Θεσσαλονικείς απειλούσαν μονάχα από στημένες φάσεις, με εκτελεστή τον Νέτο και από μία τέτοια προήλθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 79', όταν ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε το φάουλ σαν κοντινό κόρνερ, ο Αραμπατζής έκανε άστοχη έξοδο και ο Λαζαρίδης που είχε προωθηθεί στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Αρη, βάζοντας φωτιά στις κερκίδες του Κλεάνθης Βικελίδης.