Έσπασε τα δοκάρια αλλά κέρδισε ο Πανθρακικός

Νίκη για τον Πανθρακικό απέναντι στην άσημη Σιμίτλι με 1-0, παρά τις πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Η Σιμίτλι, η οποία αγωνίζεται σε τρίτη κατηγορία δεν κατάφερε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στους παίκτες του Πανθρακικού που αν δεν "έσπαγαν"τα δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι, καθώς οι Θρακιώτες τα σημάδεψαν 4 φορές! Ετσι, πρώτα ο Τζάνης στο 7’ και στη συνέχεια οι Μίκουλιτς (19’), Ζεκίνια (24’) και Κάσες (42’) δεν κατόρθωσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Το γκολ
της νίκης ήρθε τελικά στο 50’, όταν ο Ζεκίνια εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που κέρδισε ο Τζάνης.Αυτό που χαροποίησε περισσότερο πάντως τους ανθρώπους της ομάδας ήταν το γεγονός πως για 25 λεπτά περίπου αγωνίστηκε και ο Μπαϊκαρά ο οποίος είχε εγχειριστεί πριν δύο εβδομάδες στους κοιλιακούς. Η σύνθεση του Πανθρακικού: Σέρεμετ, Σκλιοπίδης, Ντίογκο, Μίκουλιτς, Σαρακατσάνος, Λαδάκης, Ρομέου, Τζάνης, Κάσες, Ζεκίνια και Πόποβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Βρονταράς, Χρήστου, Μακρυδημήτρης, Ζδράβος, Μπαικαρά, Καθάριος, Μαμούτ και Τσανατσόγλου.