Επιτέλους νίκη Πεντρόσα, δράμα για Στόνερ!

15:06 8/7/2012 - Πηγή: Sport.gr
Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη του ισπανού αναβάτη της Honda στη γερμανική πίστα. Για να τα καταφέρει, χρειάστηκε να δώσει μια πολύ σκληρή μάχη σε όλη τη διάρκεια της κούρσας με τον ομόσταβλό του Κέισι Στόνερ, η οποία ωστόσο είχε πολύ άσχημη κατάληξη για τον αυστραλό.Λίγες στροφές πριν από τον τερματισμό, κι ενώ ήταν στην πίσω ρόδα του Πεντρόσα και πίεζε για προσπέρασμα, ο Στόνερ έχασε το μπροστινό της Honda του και μαζί μια σίγουρη δεύτερη
θέση, καταλήγοντας στην αμμοπαγίδα.Ευνοημένος από την άτυχη στιγμή του παγκόσμιου πρωταθλητή βγήκε ο Χόρχε Λορένθο, ο οποίος κληρονόμησε τη δεύτερη θέση και έμεινε μόνος στην κορυφή του πρωταθλήματος, με διαφορά 14 βαθμών από τον Πεντρόσα.Ο αναβάτης της Yamaha θα πρέπει, πάντως, να είναι προβληματισμένος από το γεγονός ότι ο ρυθμός του ήταν πολύ κατώτερος από αυτόν των Honda, γεγονός που τον άφησε περίπου 15 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή.Το βάθρο συμπλήρωσε ο Αντρέα Ντοβιτσιόζο της Tech 3 Yamaha, με τον team mate του Λορένθο, Μπεν Σπιζ, να ακολουθεί στην τέταρτη θέση.Ο τοπικός ήρωας Στέφαν Μπραντλ πήρε την πέμπτη θέση κάτω από το θερμό χειροκρότημα των γερμανών συμπατριωτών του στην κερκίδα, ακολουθούμενος από τον Βαλεντίνο Ρόσι της Ducati.Ο Αλβαρο Μπαουτίστα ανέκαμψε από την τελευταία θέση του grid για να τερματίσει έβδομος, μπροστά από τους Καλ Κράτσλοου, Εκτορ Μπαρμπερά και Νίκι Χέιντεν που συμπλήρωσαν τη 10άδα.Ο όγδοος αγώνας MotoGP της σεζόν θα γίνει στο Μουτζέλο της Ιταλίας την ερχόμενη εβδομάδα (13-15 Ιουλίου).