Επιστροφή στους τίτλους για τον Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ επέστρεψε στα τρόπαια μετά από εννιά μήνες με την κατάκτηση του έκτου Gerry Weber Open στην καριέρα του μετά τη νίκη με 2-1 σετ κόντρα στον Μίχαηλ Γιούζνι.Ο ελβετός δυσκολεύτηκε πολύ στον αγώνα απέναντι στον ρώσο αντίπαλό του, όμως τελικά επικράτησε με 2-1 (6-7, 6-3, 6-4 ) μετά από 2 ώρες και 2 λεπτά και κατέκτησε το 77ο τρόπαιο στην καριέρα του.Ο Γιούζνι έπαιξε καλύτερα στο πρώτο σετ αιφνιδιάζοντας
τον Φέντερερ. Οι δύο τενίστες διατήρησαν το σερβίς τους και οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ. Ο ρώσος κατάφερε τελικά να επικρατήσει στο σετ με 7-6. Στη συνέχεια όμως ο Φέντερερ βρήκε τον ρυθμό του και κατάφερε να επιβληθεί του αντιπάλου του που δεν μπορούσε να αντιδράσει παίρνοντας με σχετική ευκολία τα δύο επόμενα σετ.Ενα μπρέικ στο τρίτο σετ και ενώ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 3-3 ήταν αρκετό για να δείξει το δρόμο της νίκης στον Φέντερερ.Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την προετοιμασία του για το Wimbledon ο υπερασπιστής του τίτλου που δείχνει να βρίσκεται σε καλή κατάσταση εν όψει του λονδρέζικου τουρνουά.Να σημειωθεί ότι ο Γιούζνι πάλεψε για το πρώτο του τρόπαιο στο χορτάρι, αλλά και την πρώτη του νίκη απέναντι στον Φέντερερ, ο οποίος μετρά πλέον 15 νίκες.