Επέστρεψε στις νίκες και έσπασε την κακή παράδοση

Μετά από 5 αγωνιστικές, όπου μετρούσε 3 ήττες και 2 ισοπαλίες, ο Πανθρακικός επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (τελείωσε το ματς με 9 παίκτες) στην Κομοτηνή. Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Πανθρακικού επί του ΠΑΣ μετά από 12 αγώνες...Ο Πανθρακικός άνοιξε το σκορ στο 30' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιγκόρ, που κέρδισε ο ίδιος όταν έκανε το πλασέ και με εξουδετερωμένο τον Βελλίδη, ο Λίλα χρησιμοποίησε το χέρι του για να μην καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα. Ο παίκτης του ΠΑΣ
είδε και την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αφήνοντας τους Ηπειρώτες από νωρίς με παίκτη λιγότερο.Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για την απόφαση αυτοί του διαιτητή, καθώς υποστήριξαν πως το χέρι του Αλβανού μέσου ήταν κολλημένο στο σώμα του...Βισέντο και Ιγκόρ έδωσαν τις θέσεις τους σε Στρούνα και Ζεκίνια στο 34' και στο 37' αντίστοιχα λόγω τραυματισμών, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια καλή στιγμή για τον Πανθρακικό, όταν μετά από σέντρα του Κάσες, το σουτ στην κλινηση του Τζάνη έφυγε λίγο άουτ. Ο ΠΑΣ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 50ό λεπτό, αλλά ο Σέρεμετ εξουδετέρωσε το τετ-α-τετ του Τσάβες. Ετσι, στο 54' από κάθετη πάσα του Κάσες στον Ζεκίνια, ο Πορτογάλος βρέθηκε απέναντι από τον Βελλίδη και έγραψε το 2-0 για την ομάδα της Κομοτηνής. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Ζεκίνια βρέθηκε σε θέση για γκολ, αλλά αυτή τη φορά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε σε κόρνερ.Στο 64' ο ΠΑΣ έμεινε με 9 παίκτες, αφού ο Κεϊτά είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τους Ηπειρώτες. Δυο λεπτά αργότερα ψαλιδάκι του Τσουκαλά έφυγε λίγο άουτ από την εστία του Σέρεμετ, χάνοντας την ευκαιρία για να μειώσει ο ΠΑΣ. Ο Πανθρακικός έχοντας την υπεροχή έψαξε και για τρίτο γκολ μέχρι το φινάλε, αλλά οι προσπάθειες των Ζεκίνια, Κάσες δεν βρήκαν δίχτυα και έτσι παρέμεινε το 2-0, που έτσι κι αλλιώς δίνει τρεις βαθμούς στην ομάδα της Κομοτηνής. Στις καθυστερήσεις ο Ιλιτς δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Σέρεμετ, που κράτησε ανέπαφη την εστία του.