Εντυπωσιακή η Μπριζ, 5-0 τη Σαρλερουά εκτός έδρας

Η Μπριζ δεν έδειξε επηρεασμένη από τη μεσοβδόμαδη αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για το Europa League και συνέτριψε με 5-0 τη Σαρλερουά εκτός έδρας, ανεβαίνοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας του βελγικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους έχοντας και δοκάρι με τον Ρόναλντ Βάργκας στο 11ο λεπτό, αλλά το γκολ ήρθε λίγο πριν τη λήξη

του ημιχρόνου με καλοχτυπημένο φάουλ του Ιβάν Πέρισιτς.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο Βαντίς Οντζίντζια διπλασίασε με όμορφη ατομική ενέργεια τα γκολ των φιλοξενουμένων και στο 56` ο Βάργκας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Παρά το σαφές προβάδισμα, η Μπριζ δεν έριξε τον ρυθμό της και με τον... δαιμόνιο Βάργκας έφτασε και σε 4ο γκολ στο 60`. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μαξίμ Λεστιέν, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, στο 76ο λεπτό.

Η σύνθεση της Μπριζ: Ντε Βλίγκερ, Καμοτσάτο, Ντίαζ, Ντονκ, Χέφκενς, Ντιράρ, Γκεράερτς (67` Φαν Γκίσεγχεμ), Οντζίντζια (73` Μπλοντέλ), Πέρισιτς,