Εμφραγμα στο 90' για Ολ. Βόλου, 3Χ3 ο Απόλλων Καλαμαριάς

Δύο βαθμούς πέταξε για τον 1ο όμιλο της Footbal league ο Ολυμπιακός στο Βόλο, που αναγκάστηκε σε ισοπαλία από την Καλλιθέα, ενώ αντίθετα για τον 2ο όμιλο ο Απόλλων Καλαμαριάς έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο του σερί κερδίζοντας 2-0 τον Βατανιακό1ος ή Νότιος όμιλοςΤην ευκαιρία για να κάνει το 3χ3 έχασε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος κρατούσε τους τρεις βαθμούς
μέχρι το τέλος του αγώνα. Οι βολιώτες προηγήθηκαν με τον Καπετάνο στο 71', αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό τελικά για να πάρουν το τρίποντο. Η Καλλιθέα δεν παράτησε το ματς, πάλεψε μέχρι το τέλος για το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το πέτυχαν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Χαϊκάλη.Αντίθετα, την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχε ο Παναιγιάλειος, που κέρδισε 2-0 την Γλυφάδα στο "Μιχάλης Κρητικόπουλος". Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Βασίλης Μπούνας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ στο 70ό λεπτό ο Κώστας Φλίγκος, ο οποίος είχε δοκάρι στο 51', κλείδωσε τους τρεις βαθμούς με κοντινό πλασέ.Την ίδια ώρα, ο Φωστήρας κέρδισε τον Βύζαντα στα Μέγαρα με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Παναγιωτόπουλος, που βρήκε δίχτυα δύο φορές. Τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τους φιλοξενούμενους όταν αποβλήθηκε ο Παναγιώτης Παπαευθυμίου στο 74', ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Κέβιν Κιμανί στο 91'.Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Ηρακλή Ψαχνών, που επικράτησε 1-0 του Φωκικού. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Στουρνάραρς, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 20'.2ος ή Βόρειος όμιλοςΤο νικηφόρο του σερί διεύρυνε ο Απόλλων Καλαμαριάς, που κέρδισε τον Βατανιακό με 2-0. Ο Δημήτρης Πέλκας κέρδισε τις κόντρες στο 26ο λεπτό και με πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 38' ο Χρήστος Αθανασιάδης με γυριστή κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-0.Ένα υπέροχο γυριστό και ένα τυχερό γκολ έχρισαν τον Ιβάν Ναστέφσκι πρωταγωνιστή της νίκης του Εθνικού Γαζώρου επί της Ζακύνθου με 3-0. Στο 22ο λεπτό ο 22χρονος Σκοπιανός έδωσε το προβάδισμα στη σερραϊκή ομάδα, ενώ στο 49ο η μπάλα κόντραρε πάνω του και κατέληξε στα δίχτυα του Γεννάδιου Ξενοδόχοφ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Νταβόρ Σκέριαντς πέντε λεπτά πριν από το φινάλε.Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στη Football League πανηγύρισε ο Αιγινιακός που θριάμβευσε 3-0 της Αναγέννησης στα Γιαννιτσά. Με τη συμπλήρωση 8 λεπτών παιχνιδιού ο Πρέντραγκ Σίκιμιτς με σουτ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ στο αντίστοιχο χρονικό σημείο του δευτέρου μέρους ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ και στο 83ο λεπτό έκανε την ασίστ στον Κυριάκο Κιβρακίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικήςΝότιος όμιλοςΑχαρναϊκός - Επισκοπή 0-1(67' Δελήμπασης)Γλυφάδα - Παναιγιάλειος 0-2 (30' Μπούνας, 70' Φλίγκος)Ηρακλής Ψαχνών - Φωκικός 1-0 (20' Στουρνάρας)Ολυμπιακός Βόλου - Καλλιθέα 1-1 (71' Καπετάνος - 90' Χαϊκάλης)Πανηλειακός - Αστέρας Μαγούλας 1-0 (92' Χαλούλος)Βύζας Μεγάρων - Φωστήρας 1-3 (44' Αρναρέλης - 23', 28' Παναγιωτόπουλος, 91' Κιμανί)Παναχαϊκή - Χανιά (20:00)Βόρειος όμιλοςΠιερικός - Ηρακλής 0-0Αναγέννηση Γιαννιτσών - Αιγινιακός 0-3 (8', 55' Σίκιμιτς, 83' Κιβρακίδης)Εθνικός Γαζώρου - Ζάκυνθος 3-0 (22', 49' Ναστέφσκι, 87' Σκέριαντς)Απόλλων Καλαμαριάς - Βατανιακός 2-0 (26' Πέλκας, 38' Αθανασιάδης)Τύρναβος - Δόξα Δράμας 1-0 (83' Τέλλος)Κέρκυρα - Νίκη Βόλου (18:00)Δευτέρα 14 ΟκτωβρίουΑναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα (18:00)