Εμεινε ζωντανή η Καβάλα, 68-66 τον Πανελευσινιακό

19:17 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Αρμπετ, η Καβάλα επικράτησε με 68-66 του Πανελευσινιακού στο κλειστό της Καλαμίτσας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 και έμεινε ζωντανή στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία. Αντίθετα, σε πολύ δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον ο Πανελευσινιακός.Για την ομάδα του Κορωνιού, οι Μίτροβιτς (19 π.), Κόλεμαν (15 π.) και Αρμπετ ήταν οι καλύτεροι, ενώ για το συγκρότημα του Σκαραφίγκα προσπάθησαν οι Παπανικολάου (17 π.), Μαγκουνής (15 π.), Λιακόπουλος (14 π.) και Εζιούκου (14 π.).Ο
Πανελευσινιακός ξεκίνησε δυνατά στην πρώτη περίοδο και στο 7' πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (17-12). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο η Καβάλα αντέδρασε και με ένα σερί 4-0, μείωσε σε 16-17. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 18-18.Η Καβάλα επέβαλε τον ρυθμό της στην δεύτερη περίοδο, με τους Μίτροβιτς και Κόλεμαν να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα του Πανελευσινιακού. Ετσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +5 (35-30).Οι παίκτες του Σκαραφίγκα πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο, παρότι στο 22' βρέθηκαν πίσω με 34-40. Ο Πανελευσινιακός είχε επιμέρους σκορ 23-14 και στο τέλος της περιόδου είχε προβάδισμα με τέσσερις (53-49).Το... θρίλερ συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 55-55 στο 33' και στην συνέχεια να εναλλάσσονταν στο προβάδισμα.Ο Παπανικολάου έβαλε μπροστά τον Πανελευσινιακό με 66-63 στο 39', αλλά ο Μίτροβιτς μείωσε σε απόσταση αναπνοής (65-66) για την Καβάλα. Ο Αρμπετ, με εύστοχο τρίποντο, έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 68-66, με 15'' για το τέλος.Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στα δευτερόλεπτα που απέμεναν, με την Καβάλα να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη, με το τελικό 68-66. Τα δεκάλεπτα: 18-18, 17-12, 14-23, 19-13.