Εμειναν στο 1-1 Ουντινέζε και Ρόμα

23:45 9/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ουντινέζε και Ρόμα έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Φρίουλι, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Serie A. Ο Βασίλης Τοροσιδης ξεκίνησε βασικός και αγωνίστηκε σε όλο το ματς για τους φιλοξενούμενους, ενώ οι γηπεδούχοι τελείωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ορτό στο 73'.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και μόλις στο 4' έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Στεκέλενμπουργκ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ντι Νατάλε.Οι φιλοξενούμενοι
απάντησαν στο 20', όταν ο Φλορέντσι δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ α τετ με τον Μπρκιτς. Ωστόσο, ένα λεπτό μετά η Ρόμα κατάφερε να ανοίξει το σκορ.Μετά από σέντρα του Τότι, ο Φλορέντσι πήρε την κεφαλιά, ο Μπρκιτς απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λαμέλα εύκολα έκανε το 0-1 για τους ρωμαίους.Οι Ζέβρες είχαν την υπεροχή στο δεύτερο μέρος και δικαιώθηκαν στο 62', όταν ο Μουριέλ πέρασε τους Μπουρντίσο, Τοροσίδη, νίκησε τον Στεκέλενμπουργκ και ισοφάρισε σε 1-1.Η ομάδα του Γκουιντολίν προσπάθησε στην συνέχεια για την ανατροπή, αλλά τα πράγματα έγιναν δύσκολα γι' αυτήν στο 73', αφού έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ορτό.Εχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, οι τζιαλορόσι αύξησαν την πίεση τους και έφτασαν κοντά στο 2-1 στο 87', όταν ο Μπρκιτς απέκρουσε το δυνατό σουτ του Τοροσίδη από πλάγια θέση.Η τελευταία καλή φάση του αγώνα ανήκε στην Ρόμα, όταν ο Οσβάλντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αστόχησε σε τετ α τετ με τον Μπρκιτς. Ετσι, το 1-1 ανάμεσα σε Ουντινέζε και Ρόμα έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής:Παρασκευή (8/3)Τζένοα - Μίλαν 0-2 (22' Πατσίνι, 60' Μπαλοτέλι)Σάββατο (9/3)Ουντινέζε - Ρόμα 1-1 (62' Μουριέλ - 21' Λαμέλα)Κυριακή (10/3)13:30 Αταλάντα - Πεσκάρα  16:00 Παλέρμο - Σιένα  16:00 Κάλιαρι - Σαμπντόρια  16:00 Πάρμα - Τορίνο  16:00 Κιέβο Βερόνα - Νάπολι  16:00 Γιουβέντους - Κατάνια  21:45 Ιντερ - Μπολόνια  21:45 Λάτσιο - Φιορεντίνα