Ελαμψε με Ντε Μπλάσις και Καράσκο

Με γκολ των Ντε Μπλάσις και Καράσκο ο Αστέρας κέρδισε 2-0 στην Τρίπολη την Καλλονή για την 5η αγωνιστική της Super LeagueΓια σχεδόν 70 λεπτά ο Σιδεράκης ήταν ανίκητος, αλλά το αριθμητικό μειονέκτημα από την αποβολή του Αναστασιάδη στο 25' βάραινε τα πόδια των φιλοξενουμένων, που τελικά δεν άντεξαν. Ο Αστέρας πίεζε την Καλλονή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και τελικά ο Ντε Μπλάσις έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 69' χαρίζοντας
τη δεύτερη νίκη της ομάδας του, ενώ ο Καράσκο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Με το τρίποντο αυτό οι αρκάδες, που παραμένουν αήττητοι, έπιασαν στη 2η θέση ΠΑΟΚ και Καλλονή, της οποίας το νικηφόρο σερί πήρε τέλος.Κυρίαρχη, αλλά όχι αποτελεσματική ήταν η ομάδα της Τρίπολης στο α' μέρος, εκεί που μπορεί να δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει, αλλά είτε έπεφτε πάνω στον εξαιρετικό Σιδεράκη, είτε δεν είχε την κατάλληλη συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια.Με 60% κατοχή και παίκτη παραπάνω από το 25' εξαιτίας της αποβολής του Αναστασιάδη (δύο κίτρινες, η πρώτη για σκληρό μαρκάρισμα στο Ναβάρο και η δεύτερη για τράβηγμα στον Χουάνμα) ο Αστέρας άγγιξε το 1-0 στο 12' με κεφαλιά του Χουάνμα, που απόκρουσε ο Σιδεράκης, ενώ στο 41' ο ίδιος παίκτης σημάδεψε το δοκάρι για να αποκρούσει σωτήρια ο Σιδεράκης το πλασέ του Ντε Μπλάσις, που πήρε την απόκρουση. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το α' μέρος με μία ακόμα τεράστια ευκαιρία όταν ο Γκόιαν σε κενή εστία αστόχησε, ενώ η μοναδική καλή στιγμή της Καλλονής καταγράφηκε στο 8' με μακρινό σουτ του Λεοζίνιο.Στην επανάληψη ο Αστέρας ανέβασε τόσο την κατοχή (έφτασε και στο 70%), όσο και την πίεσή του στον Σιδεράκη. Ο Τσιώλης ενίσχυσε την επιθετική του γραμμή με τον Καράσκο και η ομάδα του έκλεισε την Καλλονή στα καρέ της. Ο Ντε Μπλάσις στο 49' απείλησε, ο Ουσέρο στο 63' και ο Τσιαμπούρης στο 68'.Το γκολ φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου και οι αρκάδες τελικά το πέτυχαν στο 69', επιβεβαιώνοντας την υπεροχή τους. Σκόρερ ο Ντε Μπλάσις, που με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σιδεράκη δίνοντας το προβάδισμα. Ο Ματζουράκης προσπάθησε να πάρει το βαθμό ρίχνοντας στη μάχη τον Περόνε, αλλά ο Αστέρας κράτησε εύκολα το αποτέλεσμα και στις καθυστερήσεις ο Καράσκο με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, σφραγίζοντας τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στο πρωτάθλημα.Αστέρας Τρίπολης (Σάκης Τσιώλης): Ερνάντεζ, Τσαμπούρης, Πιπίνης, Ζησόπουλος (59’ Καράσκο), Γκοϊάν, Ουσέρο, Κοντοές, Ντε Μπλάσις, Χουάνμα, Γκρατσίνι (66’ Κάφα), Ναβάρο (80’ Εντό)Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Ποντάνι, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Μαρσέλο, Φαρία (30’ Γκάσιτς), Χουανλού (79’ Σιλιγαρδάκης), Μανούσος (75’ Περόνε), Λεοζίνιο, Καζάκης