Εκπληκτική πρόκριση Τζόκοβιτς στον τελικό του Wimbledon

20:10 5/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μεγάλη μάχη δόθηκε στον πρώτο ημιτελικό των ανδρών στο Wimbledon ανάμεσα σε Νόβακ Τζόκοβιτς και Χουά Μάρτιν Ντελ Πότρο με τον σέρβο να επικρατεί τελικά με 3-2 σετ και να παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης. Ο Τζόκοβιτς θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιό του στο Wimbledon μετά το 2011.Ο κορυφαίος στον κόσμο τενίστας και ο λαβωμένος
Ντελ Πότρο προσέφεραν θέαμα και όμορφες στιγμές σε ένα παιχνίδι που είχε διάρκεια 4 ώρες και 43 λεπτά και το τελικό σκορ να φέρνει νικητή τον Τζόκοβιτς με 3-2 σετ (7-5, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3)Το πρώτο σετ ήταν αρκετά κλειστό με τους δύο τενίστες να παλεύουν δυνατά και τον Τζόκοβιτς να παίρνει το προβάδισμα με 7-5. Ο σέρβος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο προηγούμενος με 1-0 γκέιμ, όμως ο Ντελ Πότρο ισοφάρισε αμέσως σε 1-1. Στη συνέχεια οι δύο τενίστες πήγαιναν πόντο πόντο ανταλλάσσοντας πόντους στα γκέιμς. Ο Ντελ Πότρο κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να προηγηθεί με 4-3, ανεβάζοντας πολύ τον ρυθμό του. Πολύ δυνατό το 8ο γκέιμ με τον αργεντίνο να χάνει για λίγο το προβάδισμα όμως να καταφέρνει τελικά να κάνει το 5-3. Ο Τζόκοβιτς αντέδρασε αμέσως μειώνοντας σε 5-4, όμως ο Ντελ Πότρο πήρε το σετ με 6-4 και έφερε το ματς στα ίσα. Το τρίτο σετ που διήρκησε 69 λεπτά οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ με τον Τζόκοβιτς να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα μετά το επιμέρους 7-2.  Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Ντελ Πόρτο να κάνει το 1-0 στα γκέιμ και τον Τζόκοβιτς να ισοφαρίζει γρήγορα.  Σε ρώσικη ρουλέτα εξελίχθηκε το τέταρτο σετ, καθώς κανείς δεν ήθελε να χάσει. Στο τάι μπρέικ πιο δυνατός αναδείχθηκε ο αργεντινός που πήρε το σετ με 8-6. Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 2-1 γκέιμς, αλλά στη συνέχεια οι αθλητές διατήρησαν το σερβίς τους.Εμφανώς επηρεασμένος από το ταλαιπωρημένο του γόνατο ο Ντελ Πότρο έκανε αρκετά λάθη και ο Τζόκοβιτς παίζοντας παράλληλα εξαιρετικά προηγήθηκε με μπρέικ στο 8ο γκέιμ με 5-3. Ο Τζόκοβιτς σέρβιρε και πήρε τελικά την πρόκριση με 6-3 στο τελευταίο σετ.Ο 26χρονος σέρβος πέτυχε 22 άσους και 80 γουίνερς στον αγώνα έναντι 4 και 48 που σημείωσε αντίστοιχα ο Ντελ Πότρο.Ο Τζόκοβιτς υπέπεσε σε 48 αβίαστα λάθη, ενώ ο Ντελ Πότρο σε 37.Να σημειωθεί ότι ο Νο 1 τενίστας δεν είχε χάσει σετ μέχρι τη σημερινή του αναμέτρηση στη διοργάνωση. Επίσης αυτή ήταν η η 9η νίκη του Τζόκοβιτς απέναντι στον Ντελ Πότρο που μετρά 3 και η πρώτη στο γρασίδι μετά την ήττα του στον μικρό τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.Μετά τη λήξη του αγώνα ο Νόλε δήλωσε: "Ηταν ένας από τους καλύτερους αγώνες που έχω παίξει. Σίγουρα ένας από τους συναρπαστικότερους. Ημασταν τόσο κοντά. Για αυτό είναι ένας πρωταθλητής στα Grand Slams (US Open το 2009). Γιατί όταν βρίσκεται σε δύσκολη θέση, βγάζει σπουδαία χτυπήματα".Ο αντίπαλος του Τζόκοβιτς στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (07/07) θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα σε Αντι Μάρεϊ και Γέρζι Γιάνοβιτς.