Εκλεισε η 4άδα των ημιτελικών με τον Παναθηναϊκό

Οι πράσινες επικράτησαν σχετικά εύκολα του Πανιωνίου με 3-0 σετ στην Νέα Σμύρνη και έδειξαν να ξεπερνούν την ήττα τους από την ΑΕΚ για το πρωτάθλημα, που ουσιαστικά τις έθεσε εκτός τροχιάς τίτλου.Στο πρώτο σετ, το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 11-15, καθώς ένα σερί 4-0 έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του Χουντουμάδη. Στο δεύτερο, ο Πανιώνιος
υπέπεσε σε πολλά λάθη και το 6-9 μετατράπηκε μέσα σε λίγα λεπτά σε 6-15 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 2-0 με συνοπτικές διαδικασίες.Οι κυανέρυθρες μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ και κατάφεραν να προηγηθούν 14-10, δείχνοντας σημάδια ανάκαμψης. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην συνέχεια, και ισοφάρισε σε 15-15.Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι και το 20-20. Οι Χατζηνικολάου, Γιουράνι και ένας άσος της Φερέιρα έγραψαν το 20-23, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη - πρόκριση στην ομάδα τους.Οι πράσινες πήραν το τελευταίο εισιτήριο για την τετράδα του Κυπέλλου μετά την ΑΕΚ, το Ανατόλια και τον Ολυμπιακό. Την Παρασκευή (17/2) στις 14:00GR θα γίνει η κλήρωση για τα ημιτελικά.Τα σετ: 25-15, 25-12, 25-21.Πανιώνιος (Θανέλλας): Κωνσταντίνου, Σίμιτς, Σιλχάνοβα, Αναγνωστοπούλου, Σαμπάνη, Καρακίτσου, Πάππα (λ), Κόνιαρη, Δελατόλα.Παναθηναϊκός (Χουντουμάδης): Φερέιρα, Γιουράνι, Νιέβα, Κωνσταντίνου, Χατζηνικολάου, Καρπουζά, Μυλωνά (λ), Γεωργίου, Τσατσούρι, Χριστοδούλου, Κουτσιβίτη, Μαλουσάρη.