Εκανε σεφτέ η Εβερτον, πρώτη ήττα για Τσέλσι

Την πρώτη της νίκη στην Premier League, μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, πέτυχε η Εβερτον, που επικράτησε με 1-0 της Τσέλσι εντός έδρας, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Μουρίνιο στην πρώτη της ήττα.Η ομάδα του Μουρίνιο έχασε πολλές ευκαιρίες, με τους Ετό και Σούρλε και τελικά έχασε και τον αγώνα στο Γκούντισον Παρκ, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με κεφαλιά του
Νέισμιθ και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0.Παρά τις προσπάθειες των μπλέ στο δεύτερο μέρος, η Εβερτον κράτησε το υπέρ της 1-0 μέχρι το τέλος και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, μετά από τρεις ισοπαλίες.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:Σάββατο (14/9)Μάντσεστερ Γ. - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (45'+1' πέν. Φαν Πέρσι, 81' Ρούνεϊ)Σάντερλαντ - Αρσεναλ 1-3 (48' πέν. Γκάρντνερ - 11' Ζιρού, 67', 76' Ράμσεϊ)Τότεναμ - Νόριτς Σίτι 2-0 (28', 49' Σίγκουρντσον)Χαλ Σίτι - Κάρντιφ Σίτι 1-1 (40' Ντέιβις - 59' Γουίτινγκχαμ)Φούλαμ - Γουέστ Μπρομ 1-1 (22' Σίντγουελ - 90'+2' ΜακΟλεϊ)Αστον Βίλα - Νιούκαστλ 1-2 (67' Μπεντέκε - 18' Μπεν Αρφά, 73' Γκουφράν)    Στόουκ Σίτι - Μάντσεστερ Σ. 0-0Εβερτον - Τσέλσι 1-0 (45'+1' Νέισμιθ)Κυριακή (15/9)18:00 Σαουθάμπτον - Γουέστ Χαμ     Δευτέρα (16/9)22:00 Σουόνσι Σίτι - Λίβερπουλ