Εκανε... πλάκα η ΑΕΛ, 3-0 τον Ολυμπιακό Βόλου

Με την ΑΕΛ μεγάλη νικήτρια ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του θεσσαλικού κάμπου, με τους βυσσινί να επικρατούν 3-0 του Ολυμπιακού Βόλου στο "AEL FC ARENA", μπροστά σε 8.000 οπαδούς τους. Δύο δοκάρια από τον Ζεκίνια και πολλές χαμένες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι. Απογοήτευσαν οι Βολιώτες που είχαν κορυφαίο τον τερματοφύλακά τους Γκίτκο, ενώ έπαιξαν με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο.Ο Ολυμπιακός
Βόλου έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 18', με τον Κατσιαρό να βγάζει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και τον προωθημένο Γόγολο να πιάνει την κεφαλιά, με τον Σέρεμετ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.Η ΑΕΛ "απάντησε" στο 24', με τον Νεμπεγλέρα να βγάζει τη σέντρα και τον Ζεκίνια να έχει κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι του Γκίτκου, που στάθηκε τυχερός!Οι βυσσινί άνοιξαν τελικά το σκορ στο 36', με τον Τσιμπάμπα να βγάζει στον Τσίγκα, αυτός έκανε τη σέντρα για τον Δεινόπαππα που με κεφαλιά από την μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έφυγε σφαίρα για το πέταλο των Monsters, προκειμένου να πανηγυρίσει έντονα το γκολ.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η λαρισινή ομάδα είχε και δεύτερο δοκάρι με τον ίδιο παίκτη! Στο 48', λοιπόν, ο Παπαγεωργίου έβγαλε τη σέντρα με τον Ζεκίνια να σημαδεύει εκ νέου με το κεφάλι το οριζόντιο δοκάρι του Γκίτκου!Ο Πορτογάλος έχασε νέα μεγάλη ευκαρία στο 73', όταν απέφυγε 2 αντιπάλους μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Γκίτκος έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ!Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό, με τον Καρδιτσιώτη διαιτητή Τίκα να βγάζει πολλές κάρτες από το τσεπάκι του, με συνέπεια στο 80ό λεπτό ο Παλαιολόγος του Βόλου να δει την δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας τους ερυθρόλευκους με παίκτη λιγότερο.Στο 82' οι Βολιώτες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, όταν η μπάλα φάνηκε να βρίσκει στο χέρι του Παπαγεωργίου εντός της περιοχής της ΑΕΛ, αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι θεωρώντας το ακούσιο...Η ΑΕΛ έφτασε στο 2-0 στο 87', με τον Ζεκίνια να βγάζει τη σέντρα και τον Καρανίκα με κεφαλιά-ψαράκι και στις καθυστερήσεις ο Ζεκίνια με σουτ έκανε το 3-0 παίρνοντας και τη... ρεβάνς για τα δύο δοκάρια που είχε.ΑΕΛ (Μιχάλης Ζιώγας): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (66' λ.τ Γιώτας), Δεινόπαπας (86' Χασομέρης), Ζεκίνια, Τσιμπάμπα (60' Καρανίκας), Τσίγκας.Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Στουρνάρας, Κατσιαρός, Πινδώνης, Παλαιολόγος, Ανιέτε (46' Τσιάτσιος), Ουαρμπίντε, Γενγκά (85' Γαλάνης), Μπολάτι (67' Πετρόφ), Γόγολος, Μπακαγιόκο.