Εφτυσε αίμα ο ΠΑΟ με Μπάμπεργκ (76-73)

23:55 1/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με κορυφαίους του Λάσμε και Μπράμο, ο Παναθηναϊκός απέφυγε το κάζο στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας δύσκολα 76-73 την Μπάμπεργκ (έχει ρεκόρ 0-6 στο Top 16) για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.Το σκορ ήταν 9-9 στο 4', με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Οι γερμανοί προηγήθηκαν 11-12 στο 6' με τρίποντο του Γκάβελ, που στάθηκε αφορμή για το πρώτο τάιμ άουτ από τον Αργύρη
Πεδουλάκη. Παρότι, οι παίκτες του τριφυλλιού έκαναν αρκετά λάθη -κυρίως στην επίθεση- με αποκορύφωμα ένα χαμένο κάρφωμα του Λάσμε στον αιφνιδιασμό, ο Μπράμος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (19-17), πριν ο Νάχμπαρ φτάσει τους 7 προσωπικούς πόντους και διαμορφώσει το 19-19 του πρώτου δεκαλέπτου.Στην δεύτερη περίοδο, ο Πεδουλάκης ξεκίνησε σχήμα με Σχορτσανίτη και Καπόνο, αλλά δεν άλλαξε κάτι και οι γερμανοί παρέμεναν... στενός κορσές. Μάλιστα, στο 14' απάντησαν με 0-4 σε ένα τρίποντο του Ματσιούλις και προηγήθηκαν 26-27. Με 5 σερί πόντους του Καπόνο και μια βολή του Ματσιούλις, ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο ματς στο +5 (32-27, στο 16'), το οποίο όμως έγινε 32-31 στο 18', με τον Λάσμε να χάνει ακόμη ένα λέι απ. Ο αφρικανός σέντερ, όμως, ήταν αυτός που πέτυχε το τελευταίο καλάθι του Παναθηναϊκού πριν το ημίχρονο (36-33).Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Σόφο έδωσε αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό (38-33), αλλά και πάλι η διαφορά εξανεμίστηκε σε χρόνο... μηδέν (38-38). Οι πράσινοι εξακολουθούσαν να είναι άστοχοι από τα 6.75μ. (4/15 τρίποντα) και έδιναν δικαίωμα στη Μπάμπεργκ να βρίσκεται μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, παρότι οι παίκτες της συμπλήρωναν σε εκείνο το σημείο 3/13 τρίποντα.Το 40-40 έγινε 45-40 στο 25' με ένα γρήγορο 5-0 από τους Μπανκς - Λάσμε, με τον τελευταίο να παρασύρει τον Μπράμος, ο οποίος με 4 πόντους έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα 9 πόντων (51-42) στο 28'. Στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι έπαθαν νέο μπλακ άουτ και δέχθηκαν 7 αναπάντητους πόντους, για το 51-49.Ο Γκίπσον με τρίποντο, ολοκλήρωνε ένα επιμέρους 3-12 της Μπάμπεργκ, ισοφαρίζοντας σε 54-54 στο 32' και με τον ίδιο τρόπο σε 57-57. Ο Ζίρμπες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη γερμανική ομάδα (57-59) και ο Πεδουλάκης κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, ζητώντας πιο γρήγορες επιστροφές και η μπάλα να πηγαίνει στον Διαμαντίδη στην επίθεση.Ο Μπράμος έδωσε ανάσα με τρίποντο (62-61) και ο Λάσμε με κάρφωμα από ασίστ του Διαμαντίδη έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (64-61) στο 37'. Ο Νάχμπαρ κρατούσε τη Μπάμπεργκ (64-63) μέσα στο παιχνίδι, αλλά ένα ξέσπασμα στο τέλος των πρασίνων έφεραν το ματς στο 69-63, 1:30" πριν το τέλος. Ο Γκόλντσμπερι με τρίποντο "πάγωσε" και πάλι το ΟΑΚΑ (69-66), αλλά 4 εύστοχες βολές του Μπανκς και ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ από τον Λάσμε, χάρισαν τη σημαντική νίκη στον Παναθηναϊκό, παρά το απίθανο τρίποντο του Γκίπσον, που έκανε το 74-73 στα 4" πριν το τέλος.