Εύκολα ο Αρης, 70-46 το Περιστέρι

20:51 5/1/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρά την απουσία του Πελεκάνου, ο Αρης δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Περιστέρι, το οποίο διέλυσε με 70-46 στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1.Ο Αρης ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο και έχτισε γρήγορα μία διαφορά 10 πόντων (18-8, 10').Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι
προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +10 (33-23).Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αγγέλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Χαντ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, ανέβασε την διαφορά στο +20 (49-29) στο 28', ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +23 (54-31).Το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με την υπεροχή του Αρη στα ριμπάουντ, δεν μπορούσε να μειώσει την διαφορά. Ο Αρης επικράτησε εύκολα με το τελικό 70-46.Τα δεκάλεπτα: 18-8, 15-15, 21-8, 16-15.