Εύκολα η Ισπανία, νίκες-θρίλερ για Ουκρανία και Μαυροβούνιο

21:00 4/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Ισπανία έδειξε με το καλημέρα του Eurobasket πως δεν αστειεύεται και διέλυσε με 68-40 την Κροατία. Νίκες στο καλάθι για Ουκρανία και Μαυροβούνιο επί Βελγίου και ΠΓΔΜ, αντίστοιχα.Ισπανία - Κροατία 68-40Επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα από την Ισπανία η οποία κέρδισε εύκολα με 68-40 την Κροατία και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι ίβηρες πήραν από την αρχή το πάνω χέρι και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα
σημείο.Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους ισπανούς να προηγούνται με 15 πόντους, χάρη σε ένα σερί 13-0, ενώ σε ίδιους ρυθμούς εξελίχθηκε και το β' δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 33-20 υπέρ της Ισπανίας.Στην επανάληψη, η Ισπανία συνέχισε να κλέβει την παράσταση με τις ωραίες φάσεις που πρόσφερε στο κοινό. Κι αν το σκορ στο γ' δεκάλεπτο ήταν 49-37, στο δ' η διαφορά εκτοξεύτηκε! Ένα επιμέρους 19-3 ήταν αρκετό για τους Ισπανούς οι οποίοι έφτασαν πανεύκολα στην τελική επικράτηση με 68-40.Τα δεκάλεπτα: 24-9 9-11 16-17 19-3.Γ' όμιλος (4/9)Γεωργία - Πολωνία 84-67Ισπανία - Κροατία 68-4022:00 Τσεχία - ΣλοβενίαΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 80-81Μεγάλο ντέρμπι έγινε ανάμεσα στα Σκόπια και το Μαυροβούνιο, με τους δεύτερους να κερδίζουν στον πόντο (81-80) και να μπαίνουν με τον καλύτερο τρόπο στο Ευρωμπάσκετ. Καθοριστικός στο τέλος ο Ράις με 4/4 βολές και δύο λέι απ  Τα Σκόπια ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος και βρέθηκαν στα 4.23'' πριν το τέλος να προηγούνται με 78-71. Ωστόσο το Μαυροβούνιο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με επιμέρους 10-2 κατάφερε να γράφει το 81-80 και να πανηγυρίσει τη νίκη. Ο Ταϊρές Ράις με 8 δικούς του πόντους στο τέλος χάρισε στο Μαυροβούνιο τη σπουδαία νίκη.Ο Ταϊρές Ράις ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για το Μαυροβούνιο. Πέτυχε 16 πόντους, έδωσε 5 ασίστ, μάζεψε 1 ριμπάουντ, έκανε 4 κλεψίματα και είχε μόλις 1 λάθος σε 28.30'' λεπτά συμμετοχής.Τα δεκάλεπτα: 24-25 22-20 21-19 13-17.Β' όμιλος (4/9)Λετονία - Βοσνία / Ερζεγοβίνη 86-75ΠΓΔΜ - Μαυροβούνιο 80-8122:00 Σερβία - ΛιθουανίαΒέλγιο - Ουκρανία 57-58Η Ουκρανία κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας, αλλά και καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Τζέτερ 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος να νικήσει το Βέλγιο με 58-57.  Οι Ουκρανοί κατάφεραν μέσα από την άμυνα τους να δημιουργήσουν πρόβλημα στους Βέλγους, ελέγχοντας τον ρυθμό στο παιχνίδι. Με αυτόν τον τρόπο έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 11-10. Στη συνέχεια, πάντως οι Βέλγοι βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα δέκα πόντων απέναντι στην Ουκρανία.Στην τρίτη περίοδο οι Ουκρανοί μείωσαν στο σκορ, όμως το Βέλγιο διατήρησε το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Παρόλα αυτά, στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, οι Ουκρανοί κατάφεραν να πλησιάσουν και να φτάσουν το θετικό αποτέλεσμα, έπειτα από καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή του Τζέτερ στην εκπνοή της αναμέτρησης.Τα δεκάλεπτα: 12-11, 24-15, 12-14, 9-18.Α' όμιλος (4/9)Ισραήλ - Μ. Βρετανία 71-75Βέλγιο - Ουκρανία 57-5822:00 Γαλλία - Γερμανία