Εχασε έδαφος η Φιορεντίνα, 2-2 με την Σαμπντόρια

Εδαφος έχασε η Φιορεντίνα, που έμεινε στο 2-2 με την Σαμπντόρια στο Αρτέμιο Φράνκι, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής της Serie A. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Μοντέλα έπεσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με την Λάτσιο.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και στο 21' άνοιξαν  το σκορ, με γκολ του Σάβιτς. Στην συνέχεια, παρά
τις προσπάθειες των δύο ομάδων, τίποτα δεν άλλαξε, με τους βιόλα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το προβάδισμα.Ωστόσο, η ομάδα του Μπέργκαμο αιφνιδίασε την Φιορεντίνα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αφού στο 48' έφερε το ματς στα ίσια, με γκολ του Κρστιτσιτς. Η ομάδα του Φεράρα έφτασε στην ανατροπή στο 72', αφού πήρε το προβάδισμα με 2-1, με αυτογκόλ του Ροντρίγκεζ.Παρά το σοκ του 1-2, οι παίκτες του Μοντέλα αντέδρασαν άμεσα και μετά από τρία λεπτά έφεραν το ματς στα ίσια 2-2, με τον Σάβιτς να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που απέμεναν, με τις δύο ομάδες να μένουν στο τελικό 2-2. Η Σαμπντόρια τελείωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μουστάφι στο 90'.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής:Παρασκευή (30/11)Κατάνια - Μίλαν 1-3 (11' Λεγκροτάλιε - 53', 90'+2' Ελ Σαραουί, 56' Μπόατενγκ)Σάββατο (1/12)Γιουβέντους - Τορίνο 3-0 (57', 84' Μαρκίζιο, 67' Τζιοβίνκο)Κυριακή (2/12)Νάπολι - Πεσκάρα 5-1 (9', 78' Ινλέρ, 15' Χάμσικ, 58' πέν., 62' Καβάνι - 18' Μπιάρνασον)Λάτσιο - Πάρμα 2-1 (25' Μπιάβα, 34' Κλόζε - 66' Μπελφοντίλ)Σιένα - Ρόμα 1-3 (25' Νέτο - 63', 90'+1' Ντέστρο, 86' Περότα)Ιντερ - Παλέρμο 1-0 (74' αυτ. Γκαρσία)Ουντινέζε - Κάλιαρι 4-1 (33' Περέιρα, 39' Ανγκέλα, 48' Ντανίλο, 66' Πασκουάλε - 80' Ντεσένα)Μπολόνια - Αταλάντα 2-1 (16' Ντιαμάντι, 70' Γκαμπιαντίνι - 50' Ντένις)Τζένοα - Κιέβο Βερόνα 2-4 (40' Σαϊντ, 56' Γιάνκοβιτς - 14' πέν., 22', 45'+1' Παλόσκι, 89' Στοϊάν)Φιορεντίνα - Σαμπντόρια 2-2 (21', 75' Σάβιτς - 48' Κρστιτσιτς, 72' αυτ. Ροντρίγκεζ)