Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε ο Ναδάλ

Ο Ναδάλ νίκησε τον Μπενουά Περ και πέρασε στα προημιτελικά του Barcelona Open.Μετά την αναβολή των αγώνων της Πέμπτης (25/04) λόγω των κακών καιρικών συνθηκών τα παιχνίδια συνεχίστηκαν κανονικά σήμερα Παρασκευή (26/04).Ο Ραφαέλ Ναδάλ δυσκολεύτηκε αρκετά με τον γάλλο αντίπαλό του Μπενουά Περ αλλά νίκησε με 2-0 σετ 7-6(2), 6-2.Ο ισπανός τενίστας δεν ήταν σε καλή κατάσταση και με πρόβλημα στο σερβίς δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα
ασφαλείας. Ο Περ προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με μπρέικ, όμως ο Ναδάλ κατάφερε να το πάρει πίσω και να στείλει το πρώτο σετ σε τάι μπρέικ, το οποίο και κέρδισε.Το 2ο σετ κύλησε με τους δύο αθλητές να είναι κοντά στο σκορ. Ομως ο Ναδάλ έσπασε δύο φορές το σερβίς του Γάλλου αντιπάλου του, φτάνοντας τελικά στη νίκη μετά από 1 ώρα και 26 λεπτά αγώνα. Επόμενος αντίπαλος του Ναδάλ είναι ο συμπατριώτης του Αλμπέρτ Ράμος που νίκησε με 6-4, 7-6(2) τον Κέι Νισικόρι και θα αναμετρηθούν το απόγευμα της ίδιας μέρας.Στον άλλον αγώνα ο Φίλιπ Κολσράιμπερ ανέτρεψε το ματς με τον Μάρτιν Κλίζαν, το οποίο ξεκίνησε χθες, και πήρε και αυτός την πρόκριση για την οκτάδα του τουρνουά, μετά τη νίκη του με 1-6, 7-6(2), 7-6(5). Εκεί θα αντιμετώπιζε τον Τόμας Μπελούτσι, όμως ο Βραζιλιάνος δεν κατέβηκε στον αγώνα και έτσι ο 29χρονος τενίστας πέρασε ξεκούραστα στην τετράδα της διοργάνωσης. Θα περιμένει τώρα τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Νικολάς Αλμάγρο και τον Χουάν Μόνακο. Ο 3ος γύρος του Barcelona Open:Ράμος(Ισπανία) - Νισικόρι(Ιαπωνία): 6-4, 7-6(4)Ναδάλ(Ισπανία) - Περ(Γαλλια): 7-6(2) 6-2 Κολσράιμπερ(Γερμανία) - Κλίζαν(Σλοβακία): 1-6 7-6(2) 7-6(5)