Δύσκολα τρίποντα για Νάπολι, Φιορεντίνα, απώλεια-σοκ για Ρόμα

Δύσκολες εντός έδρας νίκες για Νάπολι και Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Serie A, απρόσμενη εντός έδρας απώλεια βαθμών για την Ρόμα, που έμεινε στο 1-1 με την ουραγό Πεσκάρα. Ηττα για Σιένα, ισοπαλία για Παλέρμο στην μάχη της παραμονής.Στο Σαν Πάολο, η Νάπολι επικράτησε με 3-2 της Κάλιαρι στις καθυστερήσεις και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, αφού αύξησε την διαφορά της από την τρίτη Μίλαν στους επτά βαθμούς.Οι
φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 18', με τον Ιμπάρμπο, αλλά με τους Χάμσικ στο 48' και Καβάνι στο 64', οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 2-1. Στο 71', ο Σάου έφερε το ματς στα ίσια για την ομάδα της Σαρδηνίας, αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ινσίνιε έδωσε την νίκη στους παρτενοπέι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.Στο Αρτέμιο Φράνκι, η Φιορεντίνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, αφού με τους Κουαδράδο, Ακουιλάνι και Λιάγιτς, ποροηγήθηκε με 3-0 στο 33'. Παρά το σοκ του 0-3, η Τορίνο δεν τα παράτησε και κατάφερε με τους Μπαρέτο, Σαντάνα και Τσέρτσι να επιστρέψει και να ισοφαρίσει σε 3-3 στο 77'! Ωστόσο, οι βιόλα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 86', ο Ρόμουλο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Φιορεντίνα με 4-3, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό σκορ. Με αυτή την νίκη, η τέταρτη Φιορεντίνα πλησίασε την τρίτη Μίλαν στον ένα βαθμό.Στο Ολίμπικο, στραβοπάτημα-σοκ υπέστη η Ρόμα, στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη, αφού έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την ουραγό Πεσκάρα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14', με τον Καπράρι, αλλά οι τζιαλορόσι απάντησαν στο 51', με τον Ντέστρο να ισοφαρίζει σε 1-1. Παρά τις προσπάθειες των ρωμαίων, το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.Στην μάχη της παραμονής, η Σιένα υπέστη εντός έδρας ήττα από την Κιέβο με 0-1 και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Παλέρμο έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, στο ντέρμπι της Σικελίας με την Κατάνια και πλέον ισοβαθμεί με την Τζένοα.Τέλος, Μπολόνια και Σαμπντόρια έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Ρενάτο Νταλ' Αρα. Ο Τζιλαρντίνο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 24', αλλά ο Σανσόνε απάντησε για τους φιλοξενούμενους στο 59', διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής:Σάββατο (20/4)Τζένοα - Αταλάντα 1-1 (6' Φλόρο Φλόρες - 8' Ντελ Γκρόσο)Ουντινέζε - Λάτσιο 1-0 (19' Ντι Νατάλε)Κυριακή (21/4)Ιντερ - Πάρμα 1-0 (82' Ρόκι)Σιένα - Κιέβο Βερόνα 0-1 (45' Πελισιέρ)Κατάνια - Παλέρμο 1-1 (69' Μπαριέντος - 90'+5' Ιλιτσιτς)Μπολόνια - Σαμπντόρια 1-1 (24' Τζιλαρντίνο - 59' Σανσόνε)Ρόμα - Πεσκάρα 1-1 (51' Ντέστρο - 14' Καπράρι)Φιορεντίνα - Τορίνο 4-3 (8' Κουαδράδο, 16' Ακουιλάνι, 33' Λιάγιτς, 86' Ρόμουλο - 45' Μπαρέτο, 56' Σαντάνα, 77' Τσέρτσι)Νάπολι - Κάλιαρι 3-2 (48' Χάμσικ, 64' Καβάνι, 90'+4' Ινσίνιε - 18' Ιμπάρμπο, 71' Σάου)21:45 Γιουβέντους - Μίλαν