Δύσκολα ο Αρης, 68-64 τον Απόλλωνα Πατρών

19:08 2/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Αρης δυσκολεύτηκε αρκετά, αλλά κατάφερε μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών, επικρατώντας με 68-64 στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αγγέλου ο Πάσαλιτς, που πέτυχε 20 πόντους, ενώ από το συγκρότημα του Βετούλα διακρίθηκαν οι ΜακΚόλουμ (18 π.) και Πέτροβιτς-Στεργίου (14 π.).Αμφίρροπη ήταν η αναμέτρηση στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Αρη
και Απόλλωνα να συμβαδίζουν στο σκορ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα, 17-16. Μετά το 14', ο Απόλλωνας Πατρών ανέβασε την απόδοση του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με σκορ δεκαλέπτου 18-12 πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +5 (34-29). Η ομάδα του Αγγέλου παρουσιάστηκε βελτιωμένη στο τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και ηγέτη τον Πάσαλιτς, έκανε 19-14 σκορ δεκαλέπτου και ισοφάρισε σε 48-48 στο 30'. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των φιλοξενούμενων και με σερί 10-0 ξέφυγαν με 10 (58-48) στο 35'. Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση, αφού με ένα γρήγορο 0-7, μειώσε στους τρεις (55-58), δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Ο Αρης κατάφερε, 45'' πριν από το τέλος να προηγείται με 68-61 και παρά τις προσπάθειες των παικτών του Βετούλα, κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και επικράτησε με 68-64.Τα δεκάλεπτα: 17-16, 12-18, 19-14, 20-16.