Δύο λεπτά μακριά από την πρόκριση...

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το γκολ του Ιμπραΐμοβιτς στο 80', αλλά ο Καβάνι στο 90' χάρισε τη νίκη και την πρωτιά του ομίλου στην Παρί Σεν Ζερμέν, που επικράτησε με 2-1 του Ολυμπιακού.Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό,
αφού η Παρί προηγήθηκε στην πρώτη της ευκαιρία. Ο Καβάνι πλαγιοκόπησε από αριστερά και ο Ιμπραΐμοβιτς από κοντά δεν άφησε περιθώρια στον Ρομπέρτο, ανοίγοντας το σκορ στο 7'. Παρότι ο Μίτσελ θέλησε να θωρακίσει την αριστερή πτέρυγα με Μπονγκ-Χολέμπας, αυτή ήταν η... αχίλλειος πτέρνα των ερυθρολεύκων, καθώς οι γάλλοι δημιουργούσαν ρήγματα από εκεί.Η Παρί είχε την συντριπτική κατοχή (71-29), αλλά οι πειραιώτες ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και ήταν αυτοί, που είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες. Ο Μήτρογλου βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής (στο 12' και στο 34'), αλλά ο Σιρίγκου τον σταμάτησε, ενώ ο γάλλοι είχαν να παρουσίασαν ένα καλό σουτ του Καβάνι, που απόκρουσε ο Ρομπέρτο. Κορυφαίος στο πρώτο μέρος για τους ερυθρολεύκους ο Σαλίνο, που... εξαφάνισε τον Λαβέτσι.Αντίθετα με το α' μέρος, το β' 45λεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Ολυμπιακό. Ο Βεράτι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα. Ως εκ τούτου, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε κάπως την κατοχή, ενώ ο Μίτσελ έριξε στη μάχη Βάις και Ντομίνγκες, βγάζοντας εκτός αγώνα τον αρνητικό Μπονγκ και τον κορυφαίο Σαλίνο. Με παίκτη λιγότερο πάντως ο Ιμπραΐμοβιτς το πήρε πάνω του και σε δύο περιπτώσεις απείλησε τον Ρομπέρτο, που έκανε σωτήρια επέμβαση στη μία από τις δύοΟλυμπιακός από την πλευρά του κέρδισε πολλά μέτρα στο γήπεδο, έκλεισε σε κάποιες περιπτώσεις την Παρί στην περιοχή της, αλλά οι γάλλοι έκλειναν σωστά και δεν επέτρεπαν κινδύνους στην εστία του Σιρίγκου. Ο Μίτσελ τα έπαιξε όλα για όλα περνώντας στο ματς και τον Σαβιόλα (στο 78') και δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Μετά από κόρνερ του Χολέμπας ο Μανωλάς σκόραρε από κοντά, βάζοντας φωτιά στην ερυθρόλευκη εξέδρα. Στη φάση ο Ντομίνγκες ήταν οφσάιντ, αλλά ο βοηθός δεν το είδε.Κι ενώ ο Ολυμπιακός κρατούσε την πρόκριση στα χέρια του μέσα σε δύο λεπτά γύρισαν τα πάντα. Η Μπενφίκα πέτυχε 3ο γκολ στο Βέλγιο και ο Καβάνι σε γρήγορη αντεπίθεση νίκησε τον Ρομπέρτο, γράφοντας το τελικό 2-1. Ενα αποτέλεσμα, που αρκεί για την Παρι να περάσει ως πρώτη και αφήνει ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση για τον Ολυμπιακό