Διπρόσωπος ο ΠΑΟΚ, ηττήθηκε 2-3 από την Γκρόνινγκεν

Δύο πρόσωπα παρουσίασε ο ΠΑΟΚ στην φιλική αναμέτρηση κόντρα στην Γκρόνινγκεν, χάνοντας με 2-3. Ο Δικέφαλος ήταν τραγικός στο πρώτο ημίχρονο με την άμυνα του να μπάζει από παντού και να δέχεται τρία γκολ. Στην επανάληψη και με την είσοδο των βασικών του παικτών, ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμούς, αλλά παρ' όλα αυτά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω απ' το
να μειώσει το σκορ. O Λάζλο Μπόλονι παρέταξε τον ΠΑΟΚ με σύστημα 4-3-3, ξεκινώντας τον Κρέσιτς κάτω απ' τα δοκάρια, τους Σνάουτσνερ, Ιντζίδη, Τσιρίλο και Σακκελαρίου στην άμυνα (από τα δεξιά προς τα αριστερά), τους Κουρδάκη και Τσουκαλά ως αμυντικά χαφ και τον Μωϋσιάδη σε δημιουργικό ρόλο μπροστά τους. Στην κορυφή της επίθεσης τοποθέτησε τον Παπάζογλου, με τον Αποστολόπουλο να τον πλαισιώνει στα αριστερά και τον Γεωργίου στα δεξιά.Από το πρώτο λεπτό ο Δικέφαλος φάνηκε ότι θα αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι, με την αμυντική του γραμμή να είναι τραγική σε ένα ακόμη ματς μετά από αυτό κόντρα στην Φορτούνα Ντίσελντορφ.Στο 5' ο Βακούνα βρέθηκε ακάλυπτος στην περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον Κρέσιτς να τον ανατρέπει και τον διαιτητή της αναμέτρησης να σφυρίζει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μάταβτζ, κάνοντας το 1-0 για τους ολλανδούς.Εξι λεπτά αργότερα ο Μωϋσιάδης μετά από ωραία πάσα του Σακελλαρίου από τα αριστερά, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, το πλασέ που επιχείρησε όμως ήταν αδύναμο και ο Βαν Λου απέκρουσε εύκολα.Στο 25' ο ΠΑΟΚ δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Ο Κρέσιτς απέκρουσε ασταθώς ένα σχετικά αδύναμο σουτ του Αντερσον κι ο Βακούνα από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 για την Γκρόνινγκεν.Καμία από τις 3 γραμμές των θεσσαλονικέων δεν ήταν σε καλή μέρα, όμως η άμυνα του έκλεψε (αρνητικά) την παράσταση στο πρώτο ημίχρονο. Κάθε επιθετική προσπάθεια των ολλανδών μύριζε γκολ, ενώ δεν υπήρχε κανένα σχέδιο αλληλοκάλυψης.Στο 34' ο Βακούνα άδειασε τον Τσιρίλο και με πλασέ έκανε το 3-0 για την ομάδα του. Ενα λεπτό αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τσουκαλάς έπιασε την γυριστή κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο 44' ο Κρέσιτς απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό σουτ του Αντερσον έξω απ' την περιοχή, σώζοντας την ομάδα του από το τέταρτο γκολ.Η τραγική εμφάνιση του Κρέσιτς στο α' ημίχρονο ανάγκασε τον Μπόλονι να αντικαταστήσει τον κροάτη με τον Γιακουμή. Με την έναρξη της επανάληψης η βροχή δυνάμωσε και η Γκρόνινγκεν κατέβασε ταχύτητα.Στο 60' οι δύο προπονητές προχώρησαν σε μαζικές αλλαγές, με τον ρουμάνο τεχνικό του ΠΑΟΚ να περνάει στο παιχνίδι τους Λίνο, Σαβίνι, Μαλεζά, Αρίας, Ρομπέρ, Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδη, Ετο, Αθανασιάδη και Φωτάκη.Περισσότερα σε λίγο...