Διπλό της Μπαρτσελόνα στην Ιταλία, 77-69 την Σιένα

Παρά τις απουσίες των Μάικλ και Ναβάρο, η Μπαρτσελόνα έφυγε από την έδρα της Σιένα με το διπλό, επικρατώντας με 77-69, στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Τζαβάι (22 π.) και Ιγκλς (20 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Πασκουάλ, με άξιο συμπαραστάτη τον Χουέρτας, που πρόσθεσε 14 πόντους.Για το συγκρότημα του Μπάνκι προσπάθησαν οι Μπράουν (15 π.), Μος (12 π.), Κανγκούρ (10 π.) και Ρες
(10 π.).Η Σιένα ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενη το μουδιασμένο ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα, ξέφυγε με 10-0 στο πρώτο δίλεπτο.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ μέχρι και το 5', όταν και αύξησαν την διαφορά τους στο +15 (21-6).Σε εκείνο το σημείο, η Μπάρτσα... ξύπνησε και με τέσσερα εύστοχα τρίποντα, μείωσε στο καλάθι (23-25) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +5 (45-40).Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα του Πασκουάλ να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να ανεβάζει σταδιακά την διαφορά της. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 20-15, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στην τέταρτη περίοδο με +10 (65-55).Στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέχρι το 34' οι ισπανοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Σε εκείνο το σημείο, οι ιταλοί έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν τη διαφορά στους τρεις (69-72) στο 38'.Ωστόσο, οι μπλαουγκράνα δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, είχαν καλές επιλογές και διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος, επικρατώντας με 77-69.Τα δεκάλεπτα: 25-23, 15-22, 15-20, 14-12.