Διπλό πρόκρισης με Καζάκη η Καλλονή, 1-0 τον ΟΦΗ

Με σκόρερ τη χρυσή αλλαγή, Βλάση Καζάκη, η Καλλονή κέρδισε 1-0 στο Ηράκλειο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου ενόψει της ρεβάνς στις 16 Ιανουαρίου του 2014Μπορεί να αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα για περίπου 50 λεπτά, αλλά η Καλλονή όχι μόνο έμεινε όρθια στο Γεντί Κουλέ, αλλά πήρε και σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης χάρη σε ένα γκολ του Καζάκη στο 83'. Οι φιλοξενούμενοι, που έχουν κάθε λόγο
να διαμαρτύρονται για την αποβολή του Περόνε, είχαν σε μεγάλη μέρα τον Σιδεράκη, που κράτησε το μηδέν σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις, ενώ η χρυσή αλλαγή του Γιάννη Ματζουράκη χάρισε τη νίκη λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς.Με την Καλλονή να έχει την κυρίως την κατοχή, αλλά τον ΟΦΗ να έχει τις σημαντικότερες ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το α' μέρος στο Ηράκλειο. Οι κρητικοί είχαν την ατυχία να πέσουν πάνω σε έναν εξαιρετικό Σιδεράκη, που πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις σε προσπάθεια του Παπάζογλου στο 7', του Ζε Εντουάρντο στο 20' και του Κουτσιανικούλη στο 35'.Οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν με τη σειρά τους μεγάλη ευκαιρία στο 33' με τον Περόνε, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου σημειώθηκε η αποβολή του αργεντίνου, που σηκώνει μεγάλη κουβέντα. Ο Γιάχος τον απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο, ωστόσο το ριπλέι δεν τον δικαιώνει για την απόφασή του.Παρά τον εκνευρισμό, που προκάλεσε η κόκκινη, αλλά και την αποβολή δύο μελών του τεχνικού επιτελείου, η Καλλονή έμεινε συγκεντρωμένη και στην επανάληψη. Ο ΟΦΗ μπήκε φορτσάτος, αλλά έπεσε πάνω στον Σιδεράκη εκ νέου, ο οποίος είπε όχι σε τετ α τετ του Κουτσιανικούλη στο 48'. Ο Σα Πίντο έριξε ότι επιθετικό όπλο διάθετε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει σωστά τους διαδρόμους παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα.Η αλλαγή του Ματζουράκη μάλιστα αποδείχθηκε χρυσή και ο Καζάκης λίγα λεπτά μετά την είσοδό του χάρισε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Ο έμπειρος έλληνας επιθετικός νίκησε στο 83' στον αέρα τον Δασκαλάκη (φέρει ευθύνη για το γκολ) και με το εκτός έδρας γκολ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Καλλονή, που στη συνέχεια άντεξε στην πίεση των κρητικών και κράτησε τη νίκη.ΟΦΗ (Σα Πίντο): Δασκαλάκης, Μπούρμπος, Μιλιάζες, Ζόρο, Τριποτσέρης, Βερόν (46' Κάλαϊτζιτς), Μακρής (69' Μακουκούλα), Κουτσιανικούλης, Ζε, Όγιος, Παπάζογλου.ΑΕΛ Καλλονής (Ματζουράκης): Σιδεράκης, Λεάντρο, Αναστασιάδης, Περόνε, Χωριανόπουλος, Άλβες, Φαρία, Xoυανλού (80' Γάλας), Γκαρσία (72' Καζάκης), Μανούσος (46' Ποντάνι), Βαλιός.