Διπλό με σούπερ Παππά ο Πανιώνιος

Με τον Παππά να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση (32 π.), ο Πανιώνιος έφυγε από την Καβάλα με το διπλό, επικρατώντας μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε με 87-84 και πέτυχε την τρίτη του νίκη, σε ισάριθμους αγώνες στην Α1. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Κρις Χουγκάζ, αν και βρέθηκε να προηγείται και με 11 πόντους, δεν
μπόρεσε ούτε τώρα να πετύχει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (11-10, 7') στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο στα τελευταία τρία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η Καβάλα, με τους Κόλεμαν, Γκαγκαλούδη, Κρστέφσκι και Μίτροβιτς, έτρεξε ένα σερί 11-0 και ξέφυγε με 12 πόντους (22-10, 9'). Η πρώτη περίοδος ολοκλήρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +10 (22-12).Με ηγέτες τους Παππά και Μίλμπουρν, οι κυανέρυθροι έκαναν επιμέρους σκορ 11-2 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μείωσαν την διαφορά στον πόντο (23-24, 14').Ωστόσο, η ομάδα του Χουγκάζ βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Γκαγκαλούδη και με ένα δικό της 19-9, επανέφερε την διαφορά της σε διψήφιο αριθμό (43-32), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σκουρτόπουλου να επιβάλει τον ρυθμό της και να κυριαρχεί στο παρκέ. Παππάς και Μίλμπουρν συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση, ενώ με δύο βολές του Γιάνκοβιτς, ο Πανιώνιος επέστρεψε από το -11 και προηγήθηκε με 63-60, στο 9'. Με τρίποντο του Σιμεόν στην λήξη του δεκαλέπτου, η Καβάλα ισοφάρισε σε 63-63.Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Πανιώνιος, με τους Μίλμπουρν, Μπούκερ, Γιάνκοβιτς και Παππά, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, ωστόσο η Καβάλα, με τους Πάνο, Σιμεόν και Στεφανίδη, κρατούσε την επαφή της με το σκορ (72-75, 35').Σε εκείνο το σημείο, Κρστέφσκι, Μίτροβιτς και Κόλεμαν ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα 8-5 έφεραν το ματς στα ίσια (80-80), στο 38'!Σε θιρίλερ εξελίχθηκαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Πανιώνιο να είναι πιο ψύχραιμος και με πόντους των Παππά και Μπόγρη έφυγε από την Καβάλα με το διπλό, με 87-84.Τα δεκάλεπτα: 22-12, 21-20, 20-31, 21-24.