Διπλό και πρόκριση ο ΠΑΟΚ, στο χέρι του η πρωτιά (vid.)

Με αυτογκόλ του Τζίτζιτς από προσπάθεια του Λούκας και γκολ του Κίτσιου ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-0 στην Αστάνα την Σαχτέρ Καραγκαντί για την 5η αγωνιστική του Europa League, κατακτώντας το πρώτο του φετινό διπλό στην ΕυρώπηΤην πρόκριση στους "32" της διοργάνωσης πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ, που
κέρδισε για δεύτερη φορά την Σαχτέρ. Με εξαίρεση ένα κακό 15λεπτο στην επανάληψη, η ομάδα του Στέφενς παρουσιάστηκε προσηλωμένη στο στόχο της και ξεπερνώντας τις ασυνήθιστες καιρικές συνθήκες (2 βαθμοί κελσίου στο γήπεδο και 93% υγρασία) πήρε αυτό, που ήθελε. Ο Λούκας μετά από κόντρα του Τζίτζιτς άνοιξε το σκορ στο 54' και ο Κίτσιου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι θεσσαλονικείς, που είχαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα μετά το αυτογκόλ και το 1-0, αλλά τελικά άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και κράτησαν το μηδέν για δεύτερο σερί ευρωπαϊκό ματς. Σε θέση ισχύος πλέον ο ΠΑΟΚ (τρεις βαθμούς μπροστά από την Αλκμααρ, που υποδέχεται την Μακάμπι) και θα παίξει για την πρωτιά στην τελευταία αγωνιστική, όταν φιλοξενεί στην Τούμπα την ολλανδική ομάδα.Σοβαρός και συγκεντρωμένος παρουσιάστηκε στο α' μέρος ο ΠΑΟΚ, που από τα πρώτα λεπτά έφερε το ματς στα μέτρα του. Οι παίκτες του Στέφενς είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά από τον άξονα δυσκολεύονταν να απειλούσαν καθώς η Σαχτέρ με το 5-4-1 έκλεινε τους διαδρόμους. Από τις πτέρυγες και ειδικά από τη δεξιά με Κίτσιου-Λούκας-Νίνη οι ασπρόμαυροι δημιουργούσαν ρήγματα και από εκεί απείλησαν στο 31' με τον Λάζαρ.Τα οκτώ κόρνερ του ΠΑΟΚ πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ στη μεγαλύτερή του ευκαιρία ο Μόκιν είπε στο 38' "όχι" σε τετ α τετ του Στοχ (από ωραίο ένα δύο με τον Λούκας). Αμυντικά ο Δικέφαλος αντιμετώπιζε εύκολα τις βαθιές μπαλιές των γηπεδούχων, που ήταν ο μόνος τρόπος αντάπτυξής τους, ενώ η τετράδα της άμυνας ήταν σταθερή στις επεμβάσεις της. Εξαίρεση αποτέλεσαν δύο σουτ από το ύψος της περιοχής του Σίμτσεβιτς στο 18' και το 22', τις οποίες σταμάτησε ο Γλύκος.Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στην επανάληψη και στα πρώτα λεπτά είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Τόσο όμως το πλασέ του Στοχ, όσο και το δυνατό σουτ του Λούκας πέρασαν ανεκμετάλλευτα και η Σαχτέρ απάντησε με τη σειρά της με δύο καλές ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ δεν πλήρωσε την ολιγόλεπτη ολιγωρία του και τελικά άνοιξε το σκορ με σέντρα σουτ του Λούκας στο 54', που με αρκετή δόση τύχης και κόντρα του Τζίτζιτς κρέμασε τον Μόκιν, καταλήγοντας στα δίχτυα.Στη συνέχεια η εικόνα του αγώνα άλλαξε με την Σαχτέρ να ανεβάζει στροφές και τον ΠΑΟΚ να χάνει τη μάχη του κέντρου. Οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν ρήγματα από την πλευρά του Λίνο και στο 73' και το 74' απώλεσαν μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν. Ο ΠΑΟΚ άντεξε την 15λεπτη (60'-75') πίεσε της Σαχτέρ και σταμάτησε τις κατά κύματα επιθέσεις των γηπεδούχων. Η ομάδα του Καζακστάν δεν το έβαλε κάτω και έψαξε το γκολ μέχρι το τέλος, αλλά αυτοί, που το πέτυχαν ήταν οι θεσσαλονικείς όταν στις καθυστερήσεις ο Κίτσιου έγραψε από κοντά το 2-0 από ασίστ του Σαλπιγγίδη.