Διπλό η Σάλκε, 2-0 την Γκρόιτερ

Με το διπλό πέρασε από την "Trolli Arena" η Σάλκε, επικρατώντας 2-0 της Γκρόιετρ Φιρτ για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League (18/9 στο Καραϊσκάκη) "καθάρισε" το ματς στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Ντράξλερ και Χόλτμπι να σκοράρουν στο 48' και το 88', αντίστοιχα.
Σε όλο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Κυριάκος Παπαδόπουλος.Η Σάλκε έχει δύο νίκες και μία ισοπαλία σ' αυτές τις τρεις πρώτες αγωνιστικές της Bundesliga.3η αγωνιστική - πρόγραμμα και αποτελέσματαΠαρασκευή 14/9Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 0-0Σάββατο 15/9Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 3-1 (2' Μάντζουκιτς, 12' Σβάινσταϊγκερ, 92' Κρόος - 59' πέν. Σάλαϊ)Γκλάντμπαχ-Νυρεμβέργη 2-3 (45' Ντε Γιονγκ, 53' Τζακά - 17' Κλόζε, 25' Σίμονς, 55' Κιγιοτάκε)Ντόρτμουντ-Λεβερκούζεν 3-0 (29' Χούμελς, 39' Μπλαστικόβσκι, 78' Λεβαντόβσκι)Ανόβερο-Βέρντερ Βρέμης 3-2 (7', 93' Χούστι, 10' Αντρέασεν - 26' πέν. Χουντ, 74' Ντε Μπρούινε)Στουτγκάρδη-Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-0Γκρόιτερ Φιρτ-Σάλκε 0-2 (48' Ντράξλερ, 88' Χόλτμπι)Κυριακή 16/916:30GR Φράιμπουργκ-Χόφενχαϊμ18:30GR Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αμβούργο