Διπλό ανόδου ο Ηρακλής στο Βόλο, 1-0 τη Νίκη

22:01 9/6/2013 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ηρακλής επικράτησε με 1-0 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη νίκη Βόλου και μπήκε στο κόλπο για τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης για την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια της Σούπερ Λιγκ. Δοκάρι για τους Βολιώτες στο 89' μετά από σουτ του Τάντιτς.Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά δημιουργώντας ευκαιρίες χωρίς όμως αντίκρισμα. Με το γκολ να έρχεται για τους φιλοξενούμενους κόντρα στη ροή του αγώνα στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης,
έπειτα από σουτ του Σιατραβάνη ο Ηρακλής μπαίνει μπροστά στο σκορ. Η Νίκη επηρεασμένη από το γκολ που δέχτηκε προσπάθησε να βρει ρυθμό στο παιχνίδι και να αντιδράσει χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ετσι, το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια, με το σκορ να είναι υπέρ του Ηρακλή.Στην επανάληψη η Νίκη Βόλου διεκδίκησε την ισοφάριση και στο 54ο λεπτό είχε διπλή ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια σε διαδοχικές προσπάθειες του Σκούφαλη και του Κυριάκου, με τον Χουάντερσον να αποκρούει. Ενώ λίγα λεπτά αργότερα (57') οι βολιώτες είχαν κι άλλη ευκαιρία μετά από σουτ του Χατζή, με τον γκολκίπερ του Ηρακλή να λέει ξανά "όχι". Οι φιλοξενούμενοι πιεζόμενοι από την ομάδα του Βόλου δεν δημιούργησαν ευκαιρίες με εξαίρεση ένα σουτ του Βουτσιά, το οποίο απέκρουσε ο Βούρος στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης. Ενώ, λίγο πριν το φινάλε του αγώνα η Νίκη είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με σουτ του Τάντιτς, το οποίο "τράνταξε" το οριζόντιο δοκάρι του Βούρα στο 89ο λεπτό.Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τον Ηρακλή νικητή στο Πανθεσσαλικό, με τον Γηραιό να διατηρεί τις ελπίδες του για την άνοδο.