Διπλασίασε τις νίκες η Ρεάλ, 75-63 την Μακάμπι

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στο Final 4 του Λονδίνου έκανε η Ρεάλ, που διπλασίασε τις νίκες της επί της Μακάμπι επικρατώντας με 75-63 στην Μαδρίτη, στο πλαίσιο των πλέι οφ της Euroleague.Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Λάσο ο Γιούλ, που σταμάτησε στους 26 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Κάρολ (14 π.) και Μίροτιτς (10 π.).Από το συγκρότημα του Μπλατ ξεχώρισαν οι Λόγκαν (19 π.), Τζέιμς (13 π.), Χίκμαν (10 π.) και Κάνερ-Μέντλεϊ (10 π.).Η Ρεάλ ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, επιβάλλοντας
το ρυθμό της σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (36-28).Η ομάδα του Λάσο συνέχισε να παίζει πολύ καλή άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους μαδριλένους να είναι κυρίαρχοι και στα ριμπάουντ. Η Μακάμπι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει την Βασίλισσα, η οποία στο 36' έφτασε την διαφορά στους 18 πόντους (71-53). Η Ρεάλ Μαδρίτης διπλασίασε τις νίκες της στην σειρά των πλέι οφ με την Μακάμπι, επικρατώντας με το τελικό 75-63 και πλέον θέλει μία νίκη ακόμη για να προκριθεί στο Final 4.Τα δεκάλεπτα: 18-13, 18-15, 20-18, 19-17.