Δια πυρός και σιδήρου η Άρσεναλ, 0-1 τη Γουίγκαν

Έστω και δύσκολα, η 'Αρσεναλ έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών απέναντι στη Γουίγκαν, επικρατώντας της με 1-0 στο DW Stadium και ανέβηκε προσωρινά στη τρίτη θέση με 30 βαθμούς.Η Άρσεναλ αντιμετώπισε αρκετά επιθετικά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι αμυντικοί της Γουίγκαν είχαν περιορίσει επιτυχημένα Γουόλκοτ, Καθόρλα και Ποντόλσκι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Αλ Χαμπσί.Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους ανήκε στην Γουίγκαν, όταν στο 23' ο Αρούνα Κονέ βγήκε τετ-α-τετ με τον Σέζνι, αλλά
το σουτ του ιβοριανού πέρασε πολύ άουτ από την εστία των "κανονιέρηδων".Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άρσεναλ μπήκε πιο δυνατά και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γουόλκοτ, που δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Γουίγκαν από κοντά μετά από ωραίο γύρισμα του Τσάμπερλεΐν.Η πίεση της Άρσεναλ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, αποφέροντας καρπούς στο 60' όταν ο Γουόλκοτ κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μίκελ Αρτέτα.Από εκείνη τη στιγμή, η Άρσεναλ άρχισε να υποχωρεί, η Γουίγκαν ανέβασε την απόδοσή της προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις, με σημαντικότερη την ευκαιρία του Κονέ, ο οποίος πέρασε ωραία από τα αριστερά τον Μερτεσάκερ, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε έδιωξε με τα γόνατα ο Σέζνι.Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ κράτησε το 0-1 ως το τέλος του αγώνα, με την Γουίγκαν να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ, κι έτσι οι "κανονιέρηδες" έφτασαν στη δεύτερη σερί νίκη τους που τους στέλνει, έστω και προσωρινά, στη 3η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.