Δια χειρός Τσόχλα ο ΑΓΟΡ, 66-64 τον ΠΑΟΚ

Με πρωταγωνιστή της τελευταίας στιγμής τον Τσόχλα, που ευστόχησε σε τρίποντο, ο ΑΓΟΡ έβαλε στοπ στο αήττητο σερί των επτά αγώνων του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 66-64 στο κλειστό Μ. Μερκούρη, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Α1.Πέτγουεϊ (16 π.), Αγγελόπουλος (13 π.) και Τσόχλας (10 π.) η... μαγική τριάδα για την ομάδα του Γιαπλέ, ενώ για το συγκρότημα του Μαρκόπουλου προσπάθησαν οι Χαραλαμπίδης (19 π.) και Μαργαρίτης (18 π.).Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και
με τους Πέτγουεϊ, Κάρτερ, Κόλιμον και Αγγελόπουλο, προηγήθηκαν με 10-2 στο 3'.Παρά τις προσπάθειες των Τσαϊρέλη και Παπαδόπουλου για τον ΠΑΟΚ, ο ΑΓΟΡ έβρισκε τις απαντήσεις στα πρόσωπα των Αγγελόπουλου και Κάρτερ και έκλεισε το πρώτιο δεκάλεπτο με +12 (22-10).Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοση τους στην άμυνα και με ηγέτες τους Χαραλαμπίδη και Μαργαρίτη στην επίθεση, έκαναν επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-11, μετατρέποντας το -14 του 11' (10-24) σε +4 (37-33) στο 20'.Η ομάδα του Μαρκόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τις προσπάθειες του Πέτγουεϊ για τους κρητικούς, ο Μαργαρίτης κρατούσε το προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +7 (51-44).Με τους Μαργαρίτη, Χαραλαμπίδη και Δέδα, ο Δικέφαλος του Βορρά προσπαθούσε να κρατήσει το προβάδισμα, αλλά ο ΑΓΟΡ, με τους Τσόχλα, Πέτγουεϊ και Κόμματο, έκανε επιμέρους σκορ 15-8 και ισοφάρισε σε 59-59, στο 36'.Στο 37', με τρίποντο του Λάτοβιτς, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 62-61, αλλά στο 39' ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα με 64-63, μετά από τρίποντο του Χάτσερ.Ο Τσόχλας, με τρίποντο λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, έφερε σε θέση οδηγού το Ρέθυμνο με 66-64, στην συνέχεια ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο και έτσι μετά από ένα συγκλονιστικό φινάλε, ο ΑΓΟΡ έφτασε στην τελική επικράτηση με 66-64.Τα δεκάλεπτα: 22-10, 11-27, 11-14, 22-13.