Δεν σκοράρει, δεν νικάει ο Αρης

Ισόπαλοι 0-0 αναδείχθηκαν στο Κλεάνθης Βικελίδης Αρης και Παναιτωλικός για την 6η αγωνιστική της Super LeagueΔίχως νίκη για έκτο παιχνίδι πρωταθλήματος έμεινε ο Αρης, που παραμένει καθηλωμένος στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Μιλίνκοβιτς προσπάθησαν, αλλά το πρόβλημα στη δημιουργία παραμένει άλυτο με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να κρατήσει χωρίς μεγάλη δυσκολία το μηδέν.
Ο Αγκάνθο στην επιστροφή του στάθηκε άτυχος στη φάση του δοκαριού στο 32', ενώ ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να "κλέψει" τη νίκη με τον Μπόγιοβιτς, τον οποίο σταμάτησε εντυπωσιακά ο Διούδης. Στους δύο βαθμούς ο Αρης, στους έξι ο Παναιτωλικός, πο πήρε τον πρώτο του βαθμό μακριά από το Αγρίνιο.Χωρίς γκολ και με ελάχιστες καλές ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το α' μέρος. Ο Αρης έδειξε για μία ακόμα φορά το μεγάλο πρόβλημα, που έχει στη δημιουργία με αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός να μην αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα στην άμυνά του. Ο Παπαδόπουλος ήταν ο πιο δραστήριος για τους γηπεδούχους, ενώ ο Αγκάνθο απέδειξε με την επιστροφή του πόσο σημαντική ήταν η απουσία του.Στη καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου όμως ο ισπανός επιθετικός στάθηκε ατυχος, σημαδεύοντας το κάθετο δοκάρι του Ράφαελ στο 32'. Λίγο νωρίτερα η ομάδα του Αγρινίου, που προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, είχε κάνει αισθητή την παρουσία της όταν ο Καμαρά με ένα περίεργο σουτ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Γενικά το ματς ήταν μοιρασμένο με τον Αρη να έχει μία ελαφριά, αλλά ανούσια υπεροχή.Στην επανάληψη ο Αρης μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και πιο επιθετική διάθεση. Ουντότζι, Τάτος και Αγκάνθο απείλησαν στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Παναιτωλικός είχε ισορροπία στην αμυντική του λειτουργία και κατάφερνε να ξεπερνάει τις δύσκολες στιγμές, τόσο από σετ παιχνίδι, όσο και από τις στημένες φάσεις. Οι κίτρινοι πάντως ήταν άτυχοι, αφού έχασαν με τραυματισμό Τριανταφυλλάκο και Τάτο, ενώ με πρόβλημα έπαιζαν Παπαδόπουλος-Ψυχογιός.Από το 65' και μετά οι γηπεδούχοι έδειχναν να μένουν από δυνάμεις (σε συνδυασμό και τους τραυματισμούς) και ο Παναιτωλικός άρχισε να απειλεί. Ο Μπόγιοβιτς είχε μία καλή ευκαιρία στο 67', ενώ ο Διούδης πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε πλασέ του ίδου στο 74'. Ο Αρης απάντησε στο 79' με τον Οικονομόπουλο και προσπάθησε με όσες δυνάμεις να ψάξει τη νίκη μέχρι το τέλος.