Δεν έκανε καλό ξεκίνημα

01:12 2/7/2011 - Πηγή: Sport.gr
Το ξεκίνημα της Εθνικής ομάδας πόλο των γυναικών στο διεθνές τουρνουά "13ο Thetis Cup", που διεξάγεται στην Κάλυμνο, δεν ήταν το ιδανικό. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση, αντιμετώπισαν προβλήματα στην επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα από τη Ρωσία με 10-6 στην πρεμιέρα του τουρνουά. Η αστοχία σε δύο επιθέσεις με παίκτρια παραπάνω σε ισάριθμες προσπάθειες, που χάθηκαν για την Εθνική στο πρώτο οκτάλεπτο, δεν της επέτρεψαν να προηγηθεί στο σκορ, κάτι που έπραξε η Ρωσία
με την Σοφία Κόνουκ (0-1).Η αρχική μείωση του σκορ (1-2) με την Σταυρούλα Αντωνάκου, δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο (2-4). Η ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με το ποσοστό στην παίκτρια παραπάνω να χειροτερεύει και τη Ρωσία να αυξάνει την διαφορά στο σκορ (3-7), παρά την μείωση (3-5) από την Αντιγόνη Ρουμπέση.Τα γκολ των Γιούλης Λαρά και Αγγελικής Γερόλυμου (πέναλτι 5.45’), έδωσαν ελπίδες στην Εθνική μας, αλλά η απάντηση αργότερα από την Ολγα Μπελιάεβα, επανέφερε τη Ρωσία σε θέση φαβορί για την τελική επικράτηση, όπως και έγινε (6-10).Η Εθνική είχε 3/10 στον παίκτη παραπάνω και η Ρωσία 5/10.Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: "Το ποσοστό μας στον παίκτη παραπάνω, τα λέει όλα. Είχαμε επιθετικό πρόβλημα στα πρώτα δύο οκτάλεπτα, αλλά όταν πλησιάσαμε στα δύο γκολ, οι διαιτητές επέτρεψαν το γνωστό σκληρό παιχνίδι των ρωσίδων. Σε συνδυασμό με κάποια εύκολα σφυρίγματα εναντίον μας, έφεραν το τελικό αποτέλεσμα. Στη Σαγκάη πάντως, το μεταξύ μας παιχνίδι θα είναι διαφορετικό".Τα οκτάλεπτα: 0-1, 2-3, 1-3,  3-3.Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Ρουμπέση 2, Ασημάκη 1, Γερόλυμου 1, Αντωνάκου 1, Λαρά 1.Ρωσία (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Μπελιάεβα 4, Λισουνόβα 2, Κόνουκ 1, Ριζόβα – Αλενίτσοβα 1, Σομπόλεβα 1, Τανκέεβα 1.Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του τουρνουά, η Ολλανδία νίκησε 7-3 την Ιταλία.Το πρόγραμμα του Σαββάτου (2/7)19.00: Ολλανδία – Ρωσία20.30: Ελλάδα – Ιταλία