Δεύτερο σερί τρίποντο για ΟΦΗ, 2-1 τον Πανιώνιο

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του εντός έδρας, αλλά και στην Super League, πέτυχε το Σάββατο (19/1) ο ΟΦΗ, που επικράτησε με 2-1 του Πανιωνίου, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Με αυτή την νίκη, η ομάδα του Πετράκη ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με τον ΠΑΣ, αφήνοντας παράλληλα το συγκρότημα του Ελευθερόπουλου στην όγδοη θέση.Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ καλός κατά την διάρκεια του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά
και να δημιουργούν φάσεις στις δύο εστίες, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πετύχουν κάποιο γκολ.Τελικά, οι προσπάθειες των γηπεδούχων καρποφόρησαν στο 43', όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πάσα του Κουτσιανικούλη, ο Λαμπρόπουλος νίκησε με πλασέ τον Περιστερίδη και άνοιξε το σκορ για τον ΟΦΗΠανιώνιος προσπάθησε να απαντήσει πριν τελειώσει το πρώτο μέρος και στο 45'... άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μενδρινού, ο Τόσκας πήρε την κεφαλιά αμαρκάριστος, αλλά αστόχησε.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους κρητικούς, αφού στο 47' διπλασίασαν το προβάδισμα τους και πήραν σαφές προβάδισμα για την τελική επικράτηση.Αυτή την φορά, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος του ΟΦΗ, Λαμπρόπουλος, έγινε ο δημιουργός, αφού μετά από δική του σέντρα ο Περογαμβράκης, με κεφαλιά, νίκησε τον Περιστερίδη και έκανε το 2-0 για την ομάδα του Πετράκη.Στην συνέχεια και με τις γρήγορες αλλαγές του Ελευθερόπουλου, οι κυανέρυθροι αύξησαν την πίεση τους στα καρέ του Αγριμάκη, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν το μηδέν για την εστία τους.Τελικά, οι φιλοξενούμενοι δικαιώθηκαν στο 88', όταν ο Αραβίδης βρέθηκε τετ α τετ με τον Αγριμάκη, τον πλάσαρε εύστοχα και μείωσε σε 1-2 για τον Πανιώνιο, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα λεπτά που απέμεναν.Ωστόσο, η ομάδα του Πετράκη ήταν ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά του αγώνα, κράτησε το υπέρ της 2-1 και πανηγύρισε την δεύτερη σερί νίκη της, τόσο εντός έδρας, όσο και στην Super League.