Δεύτερη νίκη για την Ισπανία, 60-39 την Τσεχία

17:14 7/9/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την δεύτερη νίκη της, σε τρεις αναμετρήσεις στο Eurobasket της Σλοβενίας πέτυχε η Ισπανία, που επικράτησε εύκολα με 60-39 της Τσεχίας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Γ' ομίλου.Η Ισπανία ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση. Η ομάδα του Ορένγκα κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και πήρε γρήγορα προβάδισμα εννέα πόντων (15-6) στο 6'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους ισπανούς στο +11 (18-7).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τσέχοι βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους, ανέβασαν τον ρυθμό και με επιμέρους σκορ 11-2
κατάφεραν να πλησιάσουν σε απόσταση βολής (18-20) την Ισπανία.Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι Φούριας Ρόχας αντέδρασαν, απάντησαν με ένα δικό τους 13-7 και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (33-25).Η Ισπανία αύξησε την διαφορά της στο +12 (42-30) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά το συγκρότημα του Μπουντίνσκι δεν τα παράτησε και με όπλο την πιεστική του άμυνα, έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 37-42.Οι Μούμπρου και Ρούμπιο ανέλαβαν δράση για τους ισπανούς, οι οποίοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 5-0 και πήγαν στο τέταρτο με +10 (47-37).Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι ίβηρες κυριάρχησαν, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους τσέχους και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 13-2, πήραν την νίκη με το τελικό 60-39.Καλύτερος για την ομάδα του Ορένγκα ο Ρούντι Φερνάντεθ, που πέτυχε 14 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Ρούμπιο (10 π.) και Γιούλ (8 π.).Για το συγκρότημα του Μπουντίνσκι προσπάθησαν οι Βέσελι (7 π.), Πούμπρλα (7 π.) και Μπέντα (6 π.).Τα δεκάλεπτα: 18-7, 15-18, 14-12, 13-2.Ισπανία (Ορένγκα): Αγκιλάρ (5ριμπ), Φερνάντεθ 14 (2/6τριπ, 4κλεψ, 1κοψ, 8ριμπ), Ροντρίγκεζ 5, Ρέι 4, Καλντερόν 3 (4ασ), Ρούμπιο 10 (1τριπ, 3ριμπ, 3ασ, 1λαθ, 1κλεψ), Κλαβέρ 6 (1τριπ, 6ριμπ), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 8 (2/4τριπ), Γκασόλ 2 (10ριμπ, 2ασ, 2λαθ, 1κλεψ, 1κοψ), Γκάμπριελ 2, Μούμπρου 2.Τσεχία (Μπουντίνσκι): Μπέντα 6, Μπάλβιν, Πούμπρια 7 (1), Χρουμπάν 2, Σατοράνσκι 5, Γουέλς 4, Χούσκα 3, Μπάρτον 5 (1/4τριπ, 12ριμπ, 2ασ), Γέλινεκ, Σβρντλικ, Βέσελι 7 (14ριμπ).Γ' όμιλοςΤετάρτη (4/9)Γεωργία - Πολωνία 84-67Ισπανία - Κροατία 68-40  Τσεχία - Σλοβενία 60-62Πέμπτη (5/9)Κροατία - Γεωργία 77-76Πολωνία - Τσεχία 68-69Σλοβενία - Ισπανία 78-69Σάββατο (7/9)Ισπανία - Τσεχία 60-3918:45 Κροατία - Πολωνία22:00 Γεωργία - Σλοβενία