Δεύτερη νίκη για Λάτσιο, Λιβόρνο, Βερόνα

Την δεύτερη νίκη τους, σε τρεις αναμετρήσεις στην Serie A, πέτυχαν οι Λάτσιο, Λιβόρνο και Ελλάς Βερόνα, που επικράτησαν των Κιέβο Βερόνα, Κατάνια και Σασουόλο αντίστοιχα. Στο... παρά πέντε έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας η Ουντινέζε, 1-1 με την Μπολόνια στο Φρίουλι.Η Λάτσιο διπλασίασε τις νίκες της στην Serie A, επικρατώντας εύκολα με 3-0 της Κιέβο Βερόνα στο Ολίμπικο της Ρώμης. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο
πέτυχαν και τα τρία γκολ.Οι ρωμαίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8', με τον Καντρέβα, ενω οι Καβάντα και Λούλιτς ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0 για τους λατσιάλι, σε διάστημα τριών λεπτών (39'-42').Με πρωταγωνιστή τον Παουλίνιο, που πέτυχε και τα δύο γκολ, η Λιβόρνο επικράτησε με 2-0 της Κατάνια εντός έδρας και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.Δεύτερη νίκη και για την Ελλάς Βερόνα, που επικράτησε με 2-0 της Σασουόλο, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων. Στο 12', ο Μαρτίνιο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ρόμουλο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.Τέλος στο Φρίουλι, η Ουντινέζε έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο... παρά πέντε, μένοντας στο 1-1 με την Μπολόνια. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 71' με τον Ντιαμάντι, αλλά ο Ντι Νατάλε ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 85', δίνοντας τους παράλληλα τον βαθμό της ισοπαλίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:Σάββατο (14/9)Ιντερ - Γιουβέντους 1-1 (73' Ικάρντι - 75' Βιντάλ)Τορίνο - Μίλαν 2-2 (47' Ντ'Αμπρόσιο, 71' Τσέρτσι - 88' Μουντάρι, 90'+4' πέν. Μπαλοτέλι)Νάπολι - Αταλάντα 2-0 (71' Ιγκουαΐν, 81' Καγεχόν)Κυριακή (15/9)Φιορεντίνα - Κάλιαρι 1-1 (71' Βαλέρο - 89' Πινίγια)Λιβόρνο - Κατάνια 2-0 (66', 72' Παουλίνιο)   Ελλάς Βερόνα - Σασουόλο 2-0 (12' Μαρτίνιο, 90'+3' Ρόμουλο)Λάτσιο - Κιέβο Βερόνα 3-0 (8' Καντρέβα, 39' Καβάντα, 42' Λούλιτς)Ουντινέζε - Μπολόνια 1-1 (85' Ντι Νατάλε - 71' Ντιαμάντι)21:45 Σαμπντόρια - Τζένοα     Δευτέρα (16/9)21:45 Πάρμα - Ρόμα