Δεύτερη η Κίμκι, διέλυσε 99-76 την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ

Η Κίμκι, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (25/39, 64%) και τρίποντα (12/21, 57%), επικράτησε εύκολα με 99-76 της Φενερμπαχτσέ Ούλκερ στην Μόσχα, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague και ανέβηκε -προσωρινά- στην δεύτερη θέση του ομίλου του Ολυμπιακού (6ου).Πρωταγωνιστής για την ομάδα του
Κουρτινάιτις ο Κόπονεν, που σταμάτησε στους 23 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Μόνια (18 π.), Ντέιβις (14 π.), Φριντζόν (13 π.) και Βιάλτσεφ (10 π.).Για το συγκρότημα του Ερντογάν προσπάθησαν οι ΜακΚάλεμπ (18 π.) και Αντερσεν (14 π.).Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και έχτισαν μία διαφορά 10 πόντων στο 6' (19-9). Ωστόσο, στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους σε άμυνα και επίθεση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (22-23).Η Κίμκι επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανέβασε κι άλλο την απόδοση της στην άμυνα και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-14, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +12 (49-37).Η Φενέρ αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε στο 29' να μειώσει την διαφορά στους τρεις (61-64). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο οι ρώσοι απάντησαν με σερί 6-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +9 (70-61).Το ματς απέκτησε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα στην τελευταία περίοδο, με την Κίμκι να κάνει ότι θέλει στο παρκέ και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 29-15 να φτάνει εύκολα στην νίκη με το τελικό 99-76.Τα δεκάλεπτα: 22-23, 27-14, 21-24, 29-15.