Χρυσός ο Σαμανίδης στο Ευρωπαϊκό εφήβων

03:05 2/7/2010 - Πηγή: Sport.gr

Μεγάλη επιτυχία για την πολύπαθη, σε διοικητικό επίπεδο, ελληνική πάλη, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων που έγινε στο Σαμόκοφ της Βουλγαρίας, με τον Αλέξανδρο Σαμανίδη να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στα 66 κιλά.

Ο αθλητής του ΓΑΣ Κιλκίς Σαμανίδης κέρδισε στον τελικό τον τούρκο, Mουσταφά Καγιά με τεχνικούς πόντους 3-0 (πρώτη περίοδος 4-0 και δεύτερη 7-0), αφού προηγουμένως είχε ξεπεράσει τα εμπόδια των αθλητών από την Ουγγαρία, την Βουλγαρία και την Ουκρανία.

Την πρώτη ημέρα τα πράγματα δεν

κύλησαν ομαλά για την ελληνική αποστολή. Ο Ασλάν Ναμετίδης ηττήθηκε στον πρώτο γύρο των 60 κιλών από τον Πολωνό, Ράφαλ Στάτκιεβικζ, ο οποίος χάνοντας στον τρίτο γύρο από τον ρώσο έστειλε τον αθλητή των Τιτάνων Μενιδίου στην 16η θέση. Στα 96 κιλά ο Κώστας Κεσσίδης (17ος) αποκλείστηκε από τον Λιθουανό, Ίγκορ Φιοντόροφ, ενώ άτυχος στάθηκε και ο Κωνσταντίνος Αλιοσέτσκιν (74 κιλά) ο οποίος στα ρεπεσάζ έχασε από τον Ούγγρο, Πέτερ Γκιόργκι και κατατάχθηκε 7ος.