Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Παναθηναϊκος επιβλήθηκε της Ιγκογκέα σε φιλική αναμέτρηση με σκορ 85-67

Ο Παναθηναϊκός, αν και τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο δείχνοντας παραπάνω σεβασμό απ' όσο έπρεπε την Ιγκογκέα, σοβαρεύτηκε στο δεύτερο και τη νίκησε με ευκολία 85-67.Καλύτερος των πρασίνων ο Μπατίστ με 13 πόντους.

Ως συνήθως στα φιλικά του ο Παναθηναϊκό έκανε άσχημο ξεκίνημα απέναντι στην Ιγκογκέα και όντας νευρικός έκανε αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να βρεθεί 5 πόντους πίσω (12-7).Οι πράσινοι με μπροστάρη τον Μπατίστ έφτασαν γρήγορα

στην ισοφάριση και το δεκάλεπτο τελείωσε 3 πόντους πίσω για τον Παναθηναϊκό (18-21).

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με τους πράσινους να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στο 36-33.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησαν το γκάζι στο 3ο δεκάλεπτο και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό με το Μπατίστ (37-47) στα μισά της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός από την στιγμή που έχτισε διαφορά δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει το ματς να γίνει ντέρμπι και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο συν 14 (62