Χαλαρά ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον Εθνικό Γαζώρο

22:08 2/8/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, οι "ρεζέρβες" του ΠΑΟΚ ανέβασαν απόδοση στο β' ημίχρονο και κέρδισαν 2-0 τον Εθνικό Γάζωρο σε φιλικό ματς στην Τούμπα. Εκτός αποστολής μετά από δική του επιθυμία έμεινε ο Πάμπλο ΓκαρσίαΤην δυνατότητα να τσεκάρει την αγωνιστική κατάσταση των παικτών, που δεν έχουν πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής στα φιλικά και δεν προορίζονται για το βασικό σχήμα ενόψει Μέταλιστ είχε ο Χουμπ Στέφενς.Ο ολλανδός τεχνικός δεν θα μπορούσε να μείνει ικανοποιημένος από την απόδοση του α' ημιχρόνου, αφού οι θεσσαλονικείς ήταν νωχελικοί
και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες στην καλά στημένη ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη.Αντίθετα, στην επανάληψη οι ασπρόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους, βγάζοντας αρκετή όρεξη στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας, στην οποία βρέθηκαν περίπου 8.000 φίλοι του Δικεφάλου.Από την στιγμή, που ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, ο Εθνικός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό και οι παίκτες του Στέφενς κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την αντίπαλη άμυνα.Αρχικά το σκορ άνοιξε ο Δεληγιαννίδης με το κεφάλι μετά από κόρνερ του Λόρενς, ενώ ο ιραλνδός διπλασίασε τις ασίστ του όταν έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Ολίσε, ο οποίος και έγραψε το τελικό 2-0, κρεμώντας τον τερματοφύλακα.Στα θετικά του ΠΑΟΚ η πολύ καλή εμφάνιση του Λόρενς, που προσπαθεί να πείσει τον Στέφενς πως αξίζει θέση στην 11άδα και στα αρνητικά η παρουσία του Νέτσιντ, που για ακόμα ένα ματς έδειξε ανέτοιμος.Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η απουσία του Πάμπλο Γκαρσία, που αναμενόταν να πάρει θέση στην αρχική 11άδα του Στέφενς. Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση ο ουρουγουανός είχε συζήτηση με τον ολλανδό τεχνικό το πρωί της Παρασκευής (2/8) και του ζήτησε να μην αγωνιστεί, καθώς αισθανόταν βαριά τα πόδια του.Ο Γκαρσία πάντως έδωσε κανονικά το παρών στο γήπεδο της Τούμπας και παρακολούθησε από κοντά τη φιλική νίκη του ΠΑΟΚ.ΠΑΟΚ (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Σπυρόπουλος, Λόπεθ, Κατσικάς, Σκόνδρας, Κάτσε, Λόρενς, Πόποβιτς, Δεληγιαννίδης, Γιάννου, Νέτσιντ.Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι Βούκιτς, Πέλκας, Κωνσταντινίδης, ΟλίσεΕθνικός Γαζώρου (Μάκης Κατσαβάκης): Παπαθανασίου, Κουκόλης, Κωφοκώτσιος, Χατζηδημητρίου, Μουσικάκης, Μερεσιώτης, Παπαδόπουλος, Δέντσας, Γαϊδαρτζής, Ναστέφσκι, Μεταλλίδης.