Μπροστά βάζει, πίσω... μπάζει!

20:59 4/8/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς-νωρίς στο 4` με τον Τζιμπούρ στο Τίλμπουργκ επί της Βίλεμ, αλλά οι Ολλανδοί με γκολ των Βόσεμπελτ και Χάεμχουτς προηγούνται στο ημίχρονο 2-1.Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό. Από σέντρα του Λυκογιάννη, ο Τζιμπούρ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με πλασέ νίκησε τον Μέουλ κάνοντας το 0-1.Μετά το 20λεπτο, η Βίλεμ
ανέβασε στροφές και έφτασε στην ισοφάριση στο 23ο λεπτό. Από σέντρα του Φαν Ντερ Ράιτ, ο Βόσεμπελτ κατέβασε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κάρολ κάνοντας το 1-1. Και όχι μόνο αυτό, καθώς οι Ολλανδοί έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 37ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Χέσερ, ο Χάεμχουτς ολομόναχος στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κάρολ κάνοντας το 2-1 για τη Βίλεμ.Ο Ζαρντίμ πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο πέρασε τον Πάντελιτς στη θέση του Καραγκούνη γυρνώντας το σύστημα από 4-2-3-1 σε 4-4-2 με δίδυμο στην επίθεση τον Σέρβο φορ μαζί με τον Τζιμπούρ.Με την έναρξη της επανάληψης ο Πορτογάλος τεχνικός έβαλε τους Σιόβα και Παπάζογλου αντί των Φέισα και Ιμπαγάσα, ωστόσο δεν άλλαξε το δίδυμο των στόπερ που αποτελούσαν οι Μανωλάς και Ντιελνά, αφού ο Σιόβας πήγε αμυντικό χαφ και ο Παπάζογλου δεξί μπακ...Το παιχνίδι πήρε... φωτιά στην συμπλήρωση μιας ώρας, καθώς στο 59' κεφαλιά του Φαν ντερ Ράιτ, έβγαλε ο Ποτουρίδης πάνω στην γραμμή με το κεφάλι, ενώ στο 61' η Βίλεμ είχε δοκάρι κεφαλιά του Σνάιντερς. Οι ερυθρόλευκοι "απάντησαν" με ωραία προσπάθεια και σουτ του Φετφατζίδη στο 62' που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και ισοφάρισαν 2-2 στο 64', όταν μετά από σέντρα του Παπάζογλου, ο Πάντελιτς έπιασε την κεφαλιά, ο Μέουλ έδιωξε αρχικά, αλλά ο Τζιμπούρ πήρε το ριμπάουντ και από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.Ο Ζαρντίμ συνεχίζε τις αλλαγές, αφού εκτός του Κάρολ και του Βλαχοδήμου οι υπόλοιποι είχαν περάσει στον πάγκο, με την Βίλεμ να απειλεί για το 3-2 στο 76' με εντυπωσιακή προσπάθεια και σουτ του Χέσερ που απέκρουσε ακόμα πιο εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κάρολ.Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με πέναλτι που κέρδισε ο Μήτρογλου από τον Μέουλ και εκτέλεσε εύστοχα ο Πάντελιτς διαμορφώνοντας το τελικό 2-3 υπέρ των ερυθρολεύκων στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.