Μπλόκο του ΠΑΟΚ στον Ολυμπιακό!

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Α1. Στην κατάμεστη Πυλαία, ο Δικέφαλος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και νίκησε με 76-71 τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα έπειτα από 13 συνεχόμενες νίκες. Μεγάλη εμφάνιση και κρίσιμα καλάθια για
τους νικητές από τον Λάζαρο Παπαδόπουλου. Εξαιρετικοί και οι Χαριτόπουλος, Χαραλαμπίδης.Η Πυλαία ήταν γεμάτη και το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα εξαιρετικό σε θέαμα, με τις δύο ομάδες να παίζουν καλό μπάσκετ και τον Ολυμπιακό να έχει το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (20-21, 10`).Ο ΠΑΟΚ έδειξε και στη δεύτερη περίοδο πως είναι ικανός να αντέξει απέναντι στον Ολυμπιακό. Είχε καλές επιλογές στην επίθεση, κέρδισε τις μάχες κοντά στο καλάθι και κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (39-37, 20`).Τσαϊρέλης και Παπαδόπουλος έκαναν σπουδαία δουλειά, ενώ σημαντικά καλάθια πέτυχε και ο Δέδας. Αυτοί ήταν οι πρωταγωνιστές του ΠΑΟΚ και στην τρίτη περίοδο, στην οποία ο Δικέφαλος συνέχισε να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό και το ματς εξακολουθούσε να έχει χαρακτήρα ντέρμπι.Ο Πρίντεζης, ο Σπανούλης, αλλά και ο Σλούκας, που κλήθηκε να καλύψει το κενό του Μάντζαρη που τραυματίστηκε, ήταν οι παίκτες που γλίτωσαν τον Ολυμπιακό από τα χειρότερα και τον κράτησαν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (55-54).Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και επτά λεπτά πριν από το τέλος, προσπέρασε με τρίποντο του Περπέρογλου (61-60). Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να απαντήσει και ο Σπανούλης με νέο καλάθι από τα 6.75μ. ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις σε ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο (64-60, στο 34`).Ο ΠΑΟΚ, όμως, δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να επιστρέψει, για να πάρει νέο προβάδισμα με συνεχόμενα καλάθια του Λάζαρου Παπαδόπουλου (68-67) κι ενώ απέμεναν μόλις δύο λεπτά για το τέλος.Στη συνέχεια ακολούθησαν δύο βολές του Σλούκα (68-69), αλλά και ένα κρίσιμο γκολ - φάουλ του Χαριτόπουλου, που έδωσε σημαντικό προβάδισμα στον Δικέφαλο (71-69). Ο Ολυμπιακός πέταξε δύο επιθέσεις αμέσως μετά και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, είκοσι δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, έκανε το 73-69 για τον ΠΑΟΚΟλυμπιακός μείωσε σε 73-71, αλλά ο Μπαρτζώκας χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο ΠΑΟΚ πήρε τη 10η νίκη του στο πρωτάθλημα με 76-71, υποχρεώνοντας παράλληλα τους ερυθρόλευκους στην πρώτη τους ήττα για φέτος στην Α1.Τα δεκάλεπτα: 20-21, 19-16, 16-17, 21-17.