Μπαλάρα και 6άρα η Ρεάλ, "Χ" στην Πόλη η Τσέλσι (vids.)

Βγαλμένη από... playstation ήταν η Ρεάλ στη "Veltins Arena", σκορπίζοντας τη Σάλκε με 6-1. Η Βασίλισσα έκανε σμπαράλια την άμυνα των Γερμανών, τσεκάροντας ουσιαστικά την πρόκριση στην 8άδα του Champions League. Προβάδισμα για την Τσέλσι, που αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Γαλατάσαραϊ στην Πόλη.► H ΦΑΣΗ ΤΩΝ "16"Ετσι, ο... πρώτος κύκλος των αγώνων στη φάση των "16" ολοκληρώθηκε με τις έξι πρώτες των
ομίλων να πετυχαίνουν διπλά, τη μία (Τσέλσι) να φέρνει "Χ" και μόνο τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται την έδρα του (2-0 τη Γιουνάιτεντ).ΣΑΛΚΕ - ΡΕΑΛ 1-6Κι όμως το 0-4 μοιάζει... φτωχό μπροστά στις ευκαιρίες που δημιούργησε η Ρεάλ στην έδρα της Σάλκε. Βέβαια, της εξασφαλίζει την παρουσία της στην 4άδα της κορυφαίας διοργάνωσης, αλλά το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν οι παίκτες του Αντσελότι ήταν πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια ή αν ο γκολκίπερ Φέρμαν δεν είχε κάποιες σωτήριες επεμβάσεις.Το πάρτι της Βασίλισσας ξεκίνησε νωρίς, στο 13ο λεπτό, όταν ο Κριστιάνο με τακουνάκι έβγαλε τον Μπενζεμά "φάτσα" με τον αντίπαλο γκολκίπερ. Ο Γάλλος με δυνατό σουτ νίκησε τον Φέρμαν, βάζοντας μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κα΄σιγιας έδειξε τη μεγάλη του κλάση, σταματώντας σουτ του Ντράξλερ από το... μισό μέτρο. Και αφού δεν ήρθε το 1-1, ήρθε το 2-0 στο 21' με ένα φανταστικό γκολ του Μπέιλ, ο οποίος με τρομερό... σλάλομ πέρασε τρεις αντιπάλους και πλάσαρε ιδανικά.Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ακολούθησαν ακόμα τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για τους Μαδριλένους, με τον Ρονάλντο να έχει δοκάρι στο 32' και χαμένο τετ α τετ στο 37. Στο 44' η κοντινή προβολή του Μπενζεμά έμοιαζε εύκολη υπόθεση, αλλά ο Γάλλος έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 45' ο Φέρμαν νίκησε ξανά τον Ρονάλντο.Στο 52', όμως, ο CR7 κατάφερε να... τινάξει τα αντίπαλα δίχτυα και μάλιστα με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια. Ο Πορτογάλος πέρασε σαν σταματημένο τον Μάτιπ και με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 3-0, ενώ μόλις πέντε λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά έφτασε στο δεύτερο προσωπικό του τέρμα, σε μία φάση που μαζί με τον Κριστιάνο... έκρυψαν την μπάλα πριν ο Γάλλος πλασάρει για το 4-0.Στο 69' η Ρεάλ υποδέχτηκε την μπάλα ύστερα από εκπληκτική κάθετη πάσα του Ράμος και πλάσαρε τον Φέρμαν, υποχρεώνοντάς τον να μαζέψει την μπάλα για 5η φορά από τα δίχτυα του.Μέχρι το φινάλε η Βασίλισσα δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, με μεγαλύτερη ακόμα ένα τετ α τετ του Ρονάλντο στο 80ό λεπτό, στο οποίο αντέδρασε σωστά ο Φέρμαν.Στο ματς μπήκε και... κερασάκι και μάλιστα διπλό. Στο 89' ο Ρονάλντο πέρασε τον Φέρμαν και πλάσαρε για το 0-6, ενώ στο 90ό λεπτό μπήκε το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς από την πλευρά της Σάλκε, με τον Χούντεραλ να πιάνει ένα σουτ - κεραυνό πάνω στην κίνηση από το ύψος της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κασίγιας.ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ - ΤΣΕΛΣΙ 1-1Η Τσέλσι... προειδοποίησε στο 4', όταν ο Γουλιάν με λόμπα προσπάθησε να κρεμάσει χωρίς επιτυχία τον Μουσλέρα και... εκτέλεσε στο 9', με τον δράστη τον Τόρες, ο οποίος έκανε το 1-0 από κοντά, υποδεχόμενος την μπάλα από πάσα του Αθπικουέλτα.Η Γάλατα προσπάθησε να αντιδράσει, κέρδισε μέτρα στο γήπεδα, ωστόσο τα δύο σουτ που επιχείρησε ο Χαΐροβιτς δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Τσεχ. Στο 39', στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Τσέχος γκολκίπερ χρειάστηκε να επέμβει και το έκανε επιτυχώς σε προσπάθεια του Τέλες.Στο 52' η Τσέλσι άγγιξε το 2-0, αλλά ο Τόρες δεν κατάφερε να νικήσει για 2η φορά τον Μουσλέρα, με τον Ουρουγουανό να νικά τον Ισπανό επιθετικό σε τετ α τετ.Και αφού δεν έγινε το 0-2, έγινε το 1-1 στο 64' κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Ιναν είχε προειδοποιήσει στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι με κοντινή προβολή. Μ΄αυτόν τον τρόπο, όμως, ο Σετζού κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Τσέλσι στο 64', ύστερα από κόρνερ του Σνάιντερ. Στο 75' η Γαλατά απείλησε ξανά με τον Τσεχ να εξουδετερώνει σουτ του Τέλες.