Αυλαία με νίκη για την εθνική γυναικών

Την πρώτη της νίκη πέτυχε η εθνική γυναικών στους Μεσογειακούς Αγώνες της Μερσίνης επικρατώντας της Γαλλίας. Την 5η θέση κατέλαβε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.Η εθνική ομάδα νίκησε με 3-1 σετ (28-26, 21-25, 25-20, 25-23) τη Γαλλία και ολοκλήρωσε θετικά τη διοργάνωση της Τουρκίας.Στο πρώτο σετ έγινε πραγματικό ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να το κατακτά και να προηγείται. Στη συνέχεια, η Γαλλία ισοφάρισε με συνοπτικές διαδικασίες, ενώ στο τρίτο σετ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το 2-1 με ανάλογο τρόπο. Στο τέταρτο σετ, όπου κρίθηκαν όλα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις γαλλίδες να έχουν βραχεία κεφαλή στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως η γαλανόλευκη ομάδα έκανε τη μίνι ανατροπή και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην Μερσίνα.Στα ημιτελικά η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει την Ιταλία και η διοργανώτρια Τουρκία την Κροατία.