Αστέρας για κούπα!

Ο Αστέρας "ντούμπλαρε" τις νίκες του απέναντι στον Πλατανιά, κερδίζοντας με 3-1 και στην Τρίπολη και σφγράγισε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα τεθεί αντιμέωπος τον ΠΑΟΚ.Οι Αρκάδες προηγήθηκε στο 38', όταν ο Ντε Μπλάσις έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά για τον Ουσέρο, ο οποίος με πλασέ πρόλαβε στην έξοδο τον Κηπουρό γράφοντας το 1-0.Αμεση ήταν η απάντηση του Πλατανιά, ο οποίος ισοφάρισε με πέναλτι του Μιρτσέτα, που κέρδισε ο Γιακουμάκης σε ανατροπή του από τον Μπαρτολίνι, αν και οι γηπεδούχοι
αμφισβήτησαν την παράβαση.Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας πήρε τη νίκη με γκολ του Ντε Μπλάσις. Ο Αργεντίνος με κεφαλιά ύστερα από σέντρα ακριβείας του Ναβάρο νίκησε τον Κηπουρό κάνοντας το 2-1.Οι Αρκάδες στα τελευταία λεπτά έχασαν ακόμα 2-3 καλές ευκαιρίες για να πετύχουν και τρίτο τέρμα, κάτι που το κατάφεραν στο 88', όταν ο Ουσέρο έκανε την κάθετη για τον Καλαντζή, ο οποίος, αφού απέφυγε τον Κηπουρό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Αστέρα επί του Πλατανιά τη φετινή περίοδο, καθώς οι Αρκάδες έχουν επικρατήσει 2 φορές για το πρωτάθλημα και 2 για το Κύπελλο των Χανιωτών. Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Γιαλούσης (72’ Κοντοές), Φορμίκα, Χουανίτο, Μπαρτολίνι, ‘ Αλβάρεζ, Ουσέρο, Κάφα (57’ Ράγιος), Ντε Μπλάσις, Έγκον (57’ Ναβάρο), Καλαντζής.Πλατανιάς: Κηπουρός, Αργυρόπουλος (62’ Τσοντάκης), Κουρτεσιώτης, Τζανής, Ποτουρίδης, Στόλερ, Δέντσας, Ονιέμα, Γιακουμάκης, Μιρσέτα, Γιάννου (75' Μαρτσάκης).