Ασφαιρη, αήττητη και με την τύχη στα χέρια της

Η Εθνική μας ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με το Μάλι για την 2η αγωνιστική του Μουντιάλ Νέων, διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου (μαζί με την Παραγουάη) και εξακολουθεί να κρατάει την τύχη της πρόκρισης στα χέρια της, αφού ουσιαστικά είναι με το ένο πόδι στους "16" της διοργάνωσης, θέλοντας ένα βαθμό στο τελευταίο ματς για να προκριθεί σίγουραΣτους τέσσερις βαθμούς, όσους και η Παραγουάη, με την οποία μοιράζονται την πρωτιά, έφτασε η Εθνική μας, που έμεινε άσφαιρη, αλλά αήττητη κόντρα στο Μάλι, που έφτασε τους δύο βαθμούς. Το ματς ήταν ισορροπημένο με τους αφρικανούς να έχουν
την σημαντικότερη φάση στο α' μέρος (χαμένο τετ α τετ στο 31') και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην επανάληψη με το δοκάρι του Μπουχαλάκη στο 68' προ κενής εστίας. Τα μωρά του Τσάνα διατήρησαν στο ακέραιο τις ελπίδες πρόκρισης και στο τελευταίο ματς αντιμετωπίζουν την Παραγουάη, έχοντας ελπίδες να βρεθούν στους "16" ακόμα και με ήττα.Ισορροπημένο και χωρίς τέρματα ήταν το πρώτο ημίχρονο. Η Εθνική μας είχε την κατοχή της μπάλας (62-38 στο α' μέρος), αλλά το Μάλι ήταν πιο επικίνδυνο και είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του 45λεπτου. Παρά την κατοχή η γαλανόλευκη δεν μπορούσε να πατήσει περιοχή για να τροφοδοτήσει τον Διαμαντάκο, αφού τόσο ο Γιαννιώτας από αριστερά, όσο και ο Κολοβός από δεξιά δεν δημιουργούσαν ρήγματα, ενώ κι ο Μπουχαλάκης από τον άξονα δεν δημιουργούσε.Κάποιες καλές σέντρες του Σταφυλίδη δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μπερτέ, αλλά ουσιαστική πίεση δεν υπήρξε. Αντίθετα οι αφρικανοί εκμεταλλευόντουσαν κακές επιστροφές των ελλήνων και απειλούσαν με σουτ έξω από την περιοχή. Στο 31' μάλιστα άγγιξαν το 1-0, αλλά το πλασέ του Νιανέ, που προσπάθησε να κρεμάσει τον Καπίνο από θέση τετ α τετ, πέρασε άουτ.Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Εθνική μας να διατηρεί την υπεροχή (60-40 στο β' μέρος) και τους αφρικανούς να εξακολουθούν να δοκιμάζουν τα πόδια τους από μέση και μακρινή απόσταση. Η διαφορά ήταν πως πλέον είχε γίνει πιο επικίνδυνη η ομάδα του Τσάνα. Μέχρι το 60' είχε δύο καλά σουτ με Γιαννιώτα και Διαμαντάκο και την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν μετά από γύρισμα του Διαμαντάκου ο Μπουχαλάκης σημάδεψε στο 58' μέσα από τη μικρή περιοχή το οριζόντιο δοκάρι.Στην ανασταλτική μας λειτουργία, σημείο αναφοράς ήταν ο Τριανταφυλλόπουλος, που είχε εξαιρετικές αντιδράσεις. Μετά το 65' οι έλληνες διεθνείς φάνηκε να ξεμένουν από δυνάμεις (είχε χαθεί η συνοχή) και το Μάλι πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, χωρίς πάντως να απειλεί (άστοχα τα πολλά μακρινά τους σουτ). Στα τελευταία λεπτά και παρά την ύστατη προσπάθεια των ελλήνων διεθνών για το γκολ της νίκης, δεν άλλαξε τίποτα και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι πλέον αγκαλιά με την πρόκριση.